Organik Günler

Güneş Yanığı Tedavisi

Güneş Yanığı Tedavisi - Güneş Yanıklarına Karşı

GÜNEŞ YANIKLARINA KARŞI YAPILMASI GEREKENLER – GÜNEŞ YANIĞI TEDAVİSİNDE UZMAN YORUMLARI

Yaz aylarında birçoğumuz bronz bir tene sahip olmak için güneşlenmek isteriz. Fakat gerekli önlemler alınmadığında ve güneşin ultraviyole ışınlarına fazla maruz kalındığında deride yanmalar meydana gelebilmektedir. Bu yanmalar uyku bile uyutmayacak kadar rahatsız edici boyutlara ulaşabilmekte hatta yanık olan bölgelere temastan kaçınmamızı gerektirecek durumlar ile karşı karşıya kalabiliriz.

Özellikle açık tenli kişilerin güneşe hassasiyeti daha fazla olduğundan açık tenli kişilerde daha kısa sürede yanmalar meydana gelebilir. Güneş deriye etki ettikten 1 ile 6 saat sonra yanığın belirtileri kendini göstermeye başlar. Peki güneş yanmasına maruz kaldığımızda acıyı en aza indirmek ve rahatlamak için neler yapmalıyız?

Güneş Yanığına Karşı Yapılacaklar – Uzman Tavsiyeleri

  • İlk olarak sizi rahatlatacak ve yanmanın belirtilerini en aza indirecek yöntem ılık su dolu bir küvetin içerisine girerek biraz dinlenmektedir. Eğer yanma dereceniz biraz daha fazla ise küvetin içerisine 2 bardak hakiki elma sirkesi ilave edin. Sirke yanma hissini azaltmada önemli bir işleve sahiptir. Elma sirkesine alternatif olarak aynı işlemi yarım bardak soda ile de uygulayabilirsiniz.
  • Karbonat ile lavanta yağı karışımı ısıyı düşürücü ve iltihap giderici özelliğe sahiptir. Yaklaşık 250 gram karbonat ile 10 damla kadar lavanta yağını karıştırıp yanık olan bölgelerinize sürün.
  • Aloe vera jeli güneş yanıklarına karşı oldukça etkili bir jeldir. Yanık olan bölgeye ince bir tabaka halinde sürülmelidir.
  • Bir çok güneş kreminin içeriğinde de kullanılan aynı sefa bitkisi güneş yanıkları için oldukça etkili bir bitkidir. Bir çay kaşığı kadar kurutulmuş aynı sefa bitkisi bir fincan kaynamış su ile karıştırılır ve 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Bu çay yanık olan bölgelere soğuk kompres yaparak uygulanır.
  • Eğer güneş yanıklarının sonucunda vücudunuzda su toplanmaları meydana gelmiş ise ekinezya çayını enfeksiyonlara karşı tercih edebilirsiniz.
  • Soğuk olmak kaydıyla siyah çayda yanıklara karşı iyi gelmektedir. Soğutulmuş siyah çayı yanık olan bölgelere sürebilirsiniz.
  • Salatalık veya çileğin yanıkları iyileştirmede önemli bir işlevi vardır. Dilimledikten sonra soğuk salatalığı veya çilekleri yanık olan bölgeler üzerinde gezdirebilirsiniz.
  • Anında rahatlamak istiyorsanız bir poşetin içerisine buz koyun ve yanık olan bölgelerinizde gezdirin.

Ayrıca güneş yanığı probleminiz var iken yanıklı bölgeyi tahriş edecek kıyafetler giymekten kaçınmalısınız. Tekrar güneşe çıkmak yanıklarınızın daha fazla acımasına ve derecesinin artmasına yol açacaktır. Yandıktan sonra tekrar güneşe çok fazla maruz kalmayınız. Eğer yanıklar açık bir yara haline gelmiş ise nemlendirici kremlerden uzak durun.

YOĞURT SÜRMEK GÜNEŞ YANIKLARINI GEÇİRİR Mİ?

Güneş yanıklarına yoğurt sürme halk arasında çok fazla uygulanan bir yöntemdir. Eğer yanıklar yara veya su kabarcığı haline gelmemiş ise yoğurt sürülebilir. Fakat yoğurt deride kurumadan yıkanması gerekmektedir. Bu sebeple yoğurt ikinci olarak uygulayacağınız bir yöntem olmalıdır. İlk olarak yukarıda sayılan yöntemlerden birini uygulamanız daha fayda sağlar.

Güneş yanıkları durumunda en önemli yapmanız gerekenlerden bir tanesi de bol su içmektir. Su cildin nemlenmesine içeriden katkı sağlayarak yanıkların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.