Organik Günler

Güneş Çarpması Hakkında Bİlgi

Güneş Çarpması Hakkında Bİlgi

GÜNEŞ ÇARPMASI NEDİR?
Güneş çarpması boyun, ense ve kafa bölgelerinin uzun süre güneşe maruz kalmasından sonra oluşan bir tür doku hasarıdır. Yüksek sıcaklığa maruz kalındığında vücudumuzda ki ter bezleri aşırı sıcaklığı dengelemekte zorlanır ve hararete dönüşerek güneş çarpması meydana gelir. Hatta bazı güneş çarpmalarında kafatasının hemen altında bulunan beyin zarları önemli derecede hasara uğrayarak ciddi zararlar verebilir.

Güneş çarpması literatüre göre sıcaklığın 40 dereceye çıkmasından sonra görülmektedir. Fakat bu sıcaklık bazı insanlara göre değişiklik gösterir. Çocuk, yaşlı, kronik hastalığı olanlar veya moral olarak çöküntü yaşayan insanların sıcaklığa dayanıklılıkları farklılık gösterir.

Güneş Çarpmasının Belirtileri Nelerdir?

Mide bulanması, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, kafa bölgesinde hararet, iç huzursuzluğu, kap çarpıntısı, yüksek ateş, halsizlik, bilinçte bozukluk ve kas krampları güneş çarpmasının belirtilerini oluşturur.

Nadir olmakla beraber güneş çarpması sonucunda bilinç kaybı ve şuurda bozukluklar meydana gelebilmektedir. Yine nadir de olsa beyinde ödeme neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda güneşe maruz kalan hastanın acilen hastaneye götürülmesi gerekmektedir.

Küçük çocuklarda güneş çarpıntısının menenjite dönüşme riski vardır. Bu sebeple çocukların güneşin en etkili olduğu saatlerde yani yazın 10.00 ile 16.00 arasında güneşe çıkarılmaması tavsiye edilmektedir.

Güneş Çarpması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

İlk olarak panik yapmadan hastanın hemen gölge bir yere taşınması gerekir. Eğer mümkünse havadar bir yer daha iyi olacaktır. İkinci olarak hastanın kafa ve göğüs bölgesinin daha yukarıda olduğuna dikkat edilmelidir.

Hastanın üzerinde vücudunu sıkan bir kıyafeti var ise mutlaka gevşetilmelidir. Bu aşamada hasta kusmak istiyorsa mutlaka yan çevrilmelidir. Eğer şuur bozukluğu veya dikkat çekici bir anormallik var ise mutlaka ambulans veya doktor çağrılmalıdır.

Ambulans veya doktor gelene kadar hastanın kafa, ense ve boyun bölgesi ıslak ve soğuk bir bez ile serinletilmelidir.

Eğer hastanın durumu tıbbi bir yardım gerektirmiyorsa ve bilinci açık ise hastaya ılık bir su verilmelidir. Güneş çarpmasının hemen ardından katı bir yiyecek verilmemelidir. Güneş çarpması vücutta mineral kaybına neden olmaktadır. Bu sebeple mineral dengesini sağlamak için 1 litre suyun içerisine 1 tatlı kaşığı deniz veya kaya tuzu karıştırılmalı ve 10 dakikada bir yudum yudum içilmelidir.

Direkt olarak soğuk su ile banyo yapılmaktan kaçınılmalıdır. Soğuk su hararetli vücutta şok etkisi yapabilir. Ilık bir su ile dikkatli bir şekilde duş alınabilir.

Aloe vera jeli serinletici özelliğe sahip doğal bir takviyedir. Baş ense ve boyun bölgelerine rahatlamak amacı ile sürülebilir. Güneş çarpmasının ardından sabırlı olmalı bedensel aktivitelerden uzak durulmalıdır.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

1 comment

  • güneş çarpmasından tesadüf eseri yoğurt yiyerek kurtuldum.yaklaşık bir kiloya yakın yedim.bir kişiye daha tavsiye ettim faydalı olmuş.saygılarımla.