Organik Günler

Gaz Giderici Bitkisel Çay

gaz giderici

Gaz problemine karşı ne yapılabilir? Çözüm bitki çaylarında. Gaz giderici bitkisel çay konulu yazımızda sizlere gaz giderici melisa çayı, nane çayı, karahindiba kökü ve rezene tohumu çayının etkilerinden, faydalarından ve yapılışından bahsedilmektedir…

Gün boyunca gazlı içecek tüketimi, aşırı yağlı yiyecekler ve fazla sodyum içeren yemekler sebebiyle şişkinlik ve gaz oluşumu maalesef kaçınılmazdır. Gaz oluşumu sindirim esnasında tolere edilmemiş besinlerin oluşturduğu hava baloncukları sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Şişkinlik ise vücutta su tutulması, kabızlık ve hormonal sebeplerle olmaktadır.

Gaz oluşumunu engellemek için ağır yemeklerden uzak durmak, şeker ve tuzu çok fazla tüketmemek gerekmektedir. Fakat artık gaz oluşumu ve şişkinlik gerçekleşmişse bunu gidermek için çeşitli doğal yöntemler mevcuttur. Evinizde kolaylıkla hazırlayacağınız bitki çayları sayesinde gaz oluşumu giderebilir, vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

İşte sizin için hazırladığımız gaz giderici bitki çayları ve tarifleri;

Gaz Giderici Melisa Çayı:

Nane ailesinden gelen bu bitki sayesinde vücutta oluşan gazı giderebilirsiniz. Melisa çayı yalnızca gaz ve şişkinlik gidermede değil, uykusuzluk probleminde, aksiyete de ve iştah artırmada da kullanılan bir çaydır. Bu çay sayesinde mide krampları giderilir ve gazın vücuttan atılması kolaylaşmaktadır.

Melisa Çayı Hazırlanışı: Öncelikle 1 tatlı kaşığı kurutulmuş melisa yaprağını 1 bardak önceden kaynatılmış suyun içerisine atıyoruz. Ardından 10 dakika boyunca demlenmesi için bekliyoruz. 10 dakika sonra süzüp içebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta ise antidepresan gibi yatıştırıcı ilaçlar kullananların melisa çayı içmemesi gerekmektedir. Melisa çayı ilacın etkisini artırabilir ve tehlikeli hale getirebilmektedir.

Gaz Giderici Nane Çayı:

Nane hepimizin evinde her zaman bulunan bir bitkidir. Taze veya kurutulmuş nane ile hazırlanacak bu çay sayesinde sindirimi sağlayan kasları yumuşatarak gazın dışarı atılmasını daha kolay hale getirebilirsiniz. 

Nane Çayı Hazırlanışı: Hazırlanışa geçmeden önce şunu belirtmeliyim ki reflüsü olanların bu çayı içmesi tavsiye edilmemektedir. Gelelim nane çayının hazırlanışına. Öncelikle 1 su bardağı suyu kaynatıyoruz. Ardından 1 çay kaşığı kuru naneyi suya ekliyoruz ve 10 dakika demledikten sonra içebilirsiniz.

Gaz Giderici Karahindiba Kökü Çayı:

Karahindiba’dan hazırlanan bu çay daha çok vücutta ki şişkinliğin atılmasında faydalı olmaktadır. Hormonsal olarak veya aşırı sodyum tüketimi sonucu vücutta su birikmesi sonucunda oluşan şişlikler için karahindiba kökü çayı tavsiye edilmektedir.

Karahindiba Kökü Çayı Hazırlanışı: 4 su bardağı suyu bir tencereye koyun ve 6 yemek kaşığı kurutulmuş karahindiba kökünü suyun içerisine atın ve yaklaşık 20 dakika kaynatın. Ardından 6 yemek kaşığı taze veya kurutulmuş karahindiba kökünün üzerine bu kaynatmış olduğunuz çayı dökün ağzını kapatın ve 20 dakika kadar daha demlemeye bırakın. Çayınız hazır çok bekletmeden tüketmeniz tavsiye ederiz.

Rezene Tohumu Çayı:

Rezene gaz geçişini kolaylaştırarak gaz oluşumunu engellemektedir. Dilerseniz etkisini artırmak için dereotu veya anason tohumuyla birlikte bu çayı deneyebilirsiniz.  Fakat dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta rezene çayı epilepsi olan kişilere tavsiye edilmemektedir.

Rezene Çayı Hazırlanışı: Öncelikle 250 gram (yaklaşık 1 su bardağı) suyu kaynatın. Ardından 2 çay kaşığı kurutulmuş rezene çayını önceden kaynattığınız suyun içerisine atın ve 5-10 dakika demlemeye bırakın. Demledikten sonra süzerek içebilirsiniz. Dilerseniz bal ile tatlandırabilirsiniz.

Gaz giderici diğer yöntemleri yorum yaparak okurlarımız ile paylaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

1 comment