Organik Günler

Fesleğen Yaprağı ile Sigara Bırakma ve Faydaları

Fesleğen Yaprağı ile Sigara Bırakma ve Faydaları

Prof. Dr. Erkan TOPUZ; fesleğen yaprağının sigarayı bırakmak için çok etkili bir yöntem olduğunu, sigarayı bırakmak isteyenlerin mutlaka fesleğen çiğnemesini, fesleğenin ayrıca bir çok faydalarının da olduğunu açıkladı. Yazımızın devamında fesleğen yaprağı çiğneyerek sigara bırakma yöntemine dair ayrıntıları ve fesleğenin faydaları hakkında bilgileri öğrenebilirsiniz…

Organik Günler – Son yıllarda yapılan araştırmalara göre sigarayı doğal yöntemler ile bırakmanın en kesin ve sağlam yolu fesleğen yaprağından geçiyor. Gün içerisinde 3 defa fesleğen yaprağı çiğnemek sigarayı bırakmada önemli ölçüde fayda sağlıyor. Bu aynı zamanda kansere ve ağız yaralarına karşı da koruyor.

Kraliyet İlacı Fesleğen ile Sigara Nasıl Bırakılır?

Bilimsel adı ocimum basilicum olan fesleğen yüzyıllardır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. Hatta fesleğen kraliyet ilacı olarak bilinir ve eski zamanlarda kralların hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır.

Nasıl Yapılır: Sigarayı bırakmak için fesleğenin yapraklarını ağzınıza dolu dolu alın ve çiğneyin. Dilerseniz çiğneme bittikten sonra yutun veya tükürün. Bu işlemi günde mutlaka 3 defa tekrarlayın. Bu işlem düzenli bir şekilde uygulandığında sigarayı bırakmanız çok daha kolay olacak hatta sigarayı bırakacaksınız. Fesleğeni dilerseniz yoğurt ile karıştırarak da tüketebilirsiniz. Hatta fesleğen yaprakları ile çay bile yaparak uygulayabilirsiniz. Fakat en kolay ve pratik yöntemi fesleğen yapraklarını gün içinde 3 defa ağız dolusu çiğnemek..

Fesleğen sigarayı bıraktırmada ki etkisinin yanı sıra bir çok hastalığın tedavisinde ve günlük yaşamda çeşitli faydaları olan bir bitkidir. Bunlar özetle;

Fesleğen Yaprağı ve Fesleğen Koklamanın Faydaları Nelerdir?

Ağız yaralarına karşı şifalı bir bitkidir.

Sivrisinekleri uzaklaştırıcı etkisi vardır. Özellikle yaz aylarında her evde bulunması gereken bir bitkidir.

Kanser hastalarına şifalı gelir. Kanser düşmanı bir bitkidir.

Akciğer fonksiyonlarını artırıcı özelliği vardır.

İçerisinde önemli miktarda A, C ve E vitamini barındırır.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ateş, soğuk algınlığı ve gribe karşı şifa sağlar.

İçerisinde bulunan potasyum sayesinde kalp ve beyin sağlığı için önemlidir.

B6 vitamini içermesi beyin ve sinir fonksiyonlarının sağlığını korur.

Astım, bronşit, tüberküloz ve akciğer kanserine karşı oldukça faydalı bir bitkidir.

Böbrekte ki taşların büyümesine engel olur.

Önemli ölçüde stres önleyicidir. Stresi önlemek için gün içinde 3 fincana kadar fesleğen çayı içebilirsiniz. Çayın ardından alacağınız duş sizi sakinleştirecek, stresi önleyecektir.

İçerisinde ki folik asit sayesinde gebelikte şifa sağlar. Kolon kanserine karşı faydalıdır.

Demir barındırması sebebiyle kansızlığı engeller.

İçerisinde ki fosfor, kemik ve diş yapısının sağlığı için önemlidir.

Böcek ısırmaların da ağrıyı kesici özelliği vardır. Isırmanın olduğu bölgeye sürülerek uygulanır.

Konu ile ilgili değerli yorumlarınızı yapmayı unutmayınız. Sağlıcakla kalınız. Organik yaşam günlerinde görüşmek dileğiyle…


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

3 comments