Faydaları ile Türk Mutfağında En Çok Kullanılan Baharatlar

Türk Mutfağının En Çok Kullanılan Baharatları, Bu Baharatların Faydaları ve Kullanıldığı Yerler

Türk mutfağı Osmanlı kültürünün mirasçısı bir çok çeşidin bir arada bulunduğu zengin bir mutfaktır. Kendi içinde bölgelere göre de (Karadeniz, Güneydoğu, Akdeniz mutfağı.. ) bir çok çeşitlilik barındırır.

Türk mutfağında yemeklerde kullanılan sebze, meyve ve bakliyatların çeşitliliğinin yanında baharat çeşitliliği de bir o kadar fazladır. En çok kullanılan ve lezzetli baharatlar ve bu baharatların kullanımı ile faydaları şunlardır:


-------- Sponsorlu --------

Mutlaka bu bilgileri not almalısınız, hepsini bir araya topladık. Türk Baharatlarının Faydaları ve Kullanım Alanı;

Baharatlar ve Faydaları (Eşsiz Bir Kaynak – Tüm Baharatlar Bir Arada)

Kırmızı Biber: Acı veya tatlı biberlerin önce kurutulup sonra dövülmesiyle oluşan bir baharattır. Tercihen kavrularak veya kavrulmadan tüketilebilir. Acı biberlerden elde edileni C vitamini bakımından oldukça zengindir.

Karabiber: Adını renginden alan bu baharat kuru ve siyah renkli tane biberlerin kurutulması ile elde edilir. Tane olarak kullanıldığı gibi genellikle yemeklerde toz halinde kullanımı mevcuttur.

Nane: Çorbalardan sebzelere, yemeklerden salatalara kadar bir çok kullanım alanı vardır. Ayrıca soğuk algınlığı, mide bulantısı gibi durumlarda sıklıkla limon ile birlikte çayı yapılarak tüketilir. Yeşil taze nanelerin kurutulup ufalanmasıyla elde edilir.

Pul Biber: Acı veya tatlı biberlerin kurutulduktan sonra pul pul bir görünüm kazandırılmasıyla elde edilir. Türk mutfağının favori baharatlarından biridir.

Kekik: Özellikle et yemeklerinde sıklıkla tercih edilir. Çorbalarda ve salatalarda da kullanımı mevcuttur. Kekiğin antiseptik özelliği vardır.

Kimyon: Sıklıkla köftede ve sucuk yapımında kullanılır. Genellikle toz olarak tüketilir.

Beyaz Toz Biber: Karabiberin dış kabuğu atılarak elde edilir. Dövülerek veya tane olarak kullanılır. Karabibere göre daha keskin bir kokusu vardır fakat tat olarak daha hafiftir.


-------- Sponsorlu --------

Sumak: Toz halinde veya taneli olarak kullanılır. Ekşi bir tadı vardır. Kebaplarda, salatalarda ve dolmalarda sıklıkla kullanılır.

Zencefil: Kuru, toz, taze her şekilde tüketilir. Meşrubat, şerbet yapımında kullanılır. Hasta iken toz halinde ki zencefil bal ile karıştırılarak şifa niyetine tüketilir.

Zerdeçal: Genellikle toz olarak aroma artırmak amacıyla kullanılır. Karaciğer hastalıklarına karşı şifalıdır.

Köri: Genellikle et ve tavuklarda kullanılır. Kimyon, biber, karanfil, kakule, kişniş, acı kırmızı biber, demirhindi ve hintcevizi baharatlarının karıştırılmasıyla elde edilen bir baharattır.

Çörek otu: Ölümden başka her derde deva çörek otunun Türk mutfağında da bir çok kullanım alanı vardır. Tuzlu pastalarda, ekmeklerde kullanılır.

Susam: Tahinin ham maddesi olan susam aynı zamanda tuzlu hamur işlerini süslemede de kullanılır.

Tarçın: Hamur işlerinde kullanıldığı gibi salep, boza ve sütlaç gibi sütlü tatlıların üzerine serpilerek de kullanılır.

Safran: Yemeklere sarı renk veren bir baharattır. Pilavda, deniz ürünleri ile yapılan yemeklerde, sütlü tatlılarda kullanımı mevcuttur. En pahalı baharatlardan biridir.

Vanilya: Çoğunlukla pastacılıkta kullanılır. Sakinleştirici ve mutluluk verici etkisi vardır. Hoş kokusu sebebiyle parfüm yapımında da sıklıkla tercih edilir.

Defne Yaprağı: Et yemeklerinde, turşularda, soslarda ve konservelerde tercih edilir. Hoş bir kokuya sahiptir.

Çemenotu: Kahverengi ve sarımsı bir renge sahip ser bir tohumdur. Öğütülerek çorbalarda, yemeklerde, soslarda ve turşularda kullanılır.

Karanfil: Çeşitli tatlılarda, kompostolarda, keklerde ve çaylarda kullanılır. Ağır yaralarını uyuşturucu etkisi vardır. Ağız kokusunu gidermek için de kullanılır.

Kuş Üzümü: Minik taneli siyah üzümlerdir. Pilavda, dolmalarda ve bazı tatlılarda kullanılır.

Dolmalık Fıstık, Çam Fıstığı: Pastalarda, pilavlarda, helvada kullanımı mevcuttur. Değerli bir fıstıktır.

Kişniş: Pastalarda, et yemeklerinde, köftede, şurup ve likör yapımında kullanılır.

Biberiye: Hem tazesi hem kurutulmuşu bir çok yemekte kullanılır. Yemeklere kattığı lezzet dışında ayrıca çok şifalı bir bitkidir.

Haşhaş: Haşhaş bitkisinin tohumu genellikle hamur işlerinde kullanılır. Mavi, siyah ve beyaz renklerde çeşitleri vardır. Kavrulmuş haşhaş tohumu salata, meze ve sebze yemeklerinde kullanılır.


-------- Sponsorlu --------