Organik Günler

Evde Saksıda Maydanoz Yetiştirmek

evde saksıda maydanoz yetiştirmek

EVDE SAKSIDA, BALKONDA, TERASTA TOHUMDAN ORGANİK MAYDANOZ NASIL YETİŞTİRİLİR?

Organik Günler – Evimizin olmazsa olmaz sebzelerinden maydanozu hem daha taze hem daha doğal olması açısından evinizde bir saksı da kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan geniş bir saksı, bahçe toprağı ve maydanoz tohumları…

EVDE NEDEN MAYDANOZ YETİŞTİRMELİYİM? Çünkü Maydanoz içerisinde bol miktarda A, C ve K vitaminleri barındıran sağlık açısından inanılmaz faydaları olan mucizevi bir akdeniz bitkisidir. Ülkemizde çoğunlukla salatalarda kullanılmaktadır. Ayrıca çorbalarda ve yemeklerde tat vermesi açısından da kullanımı mevcuttur.

Evde Saksıda Maydanoz Nasıl Yetiştirilir?

Eğer bir bahçeniz yok ise maydanozu yalnızca balkonunuzda veya evinizin güneş alan bir bölümünde saksının içinde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

➤ Saksıda Maydanoz yetiştirmenin püf noktaları :
Maydanoz soğuğu pek sevmeyen bir bitkidir. Bu yüzden ilk olarak ekimini Mart sonu Nisan başı gibi bahar aylarında yapmanız gerekmektedir.

Saksınızı sabah güneşi alan bir yere koyarsanız bitkiniz daha hızlı gelişme gösterir. Tohumları 7 cm aralıkla ve 1-1,5 cm derinlikte ekmelisiniz.

Tohumları ektikten sonra streç film kullanarak saksının üstünü kapatabilir. saksıda nemli bir ortam oluşturarak filizlendirmeyi etkili bir şekilde hızlandırabilirsiniz.

İlk ekiminden sonra haftada 2 kere sulamanız yeterli olacaktır. Havanın çok sıcak olduğu zamanlarda ise haftada 3-4 defa sulayabilirsiniz. Toprağın nemli olması yeterli olacaktır.

Maydanoz gevşek toprağı sever. Yani toprağın hava alması önemlidir. Dilerseniz yarısı torf diğer yarısı da besinli topraktan oluşan bir karışım tercih edebilirsiniz.

➤ Saksınızda yetişen maydanozları sapları ile birlikte toplayabilirsiniz. Bu sayede bitkiniz daha çok canlanacaktır. Ayrıca maydanozun saplarının da yaprakları kadar sağlıklı olduğunu unutmayınız.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.