Organik Günler

Evde Saksıda Marul Yetiştirmek


Balkonda Saksıda Organik Doğal Marul Yetiştirmek İster misiniz? Neden olmasın..

Marulu yaz kış düzenli olarak tüketmeliyiz.

Marul genellikle geniş ve uzun yaprakları olan çiğ olarak salatalarda tüketilen yeşil yapraklı bir bitkidir. Türk mutfağında salata yapımında sıklıkla kullanıldığı gibi aynı zamanda aparatif olarak çiğköfte gibi yiyeceklerin yanına da tercih edilir.

A ve K vitaminleri bakımından zengin olan marulun içerisinde B1 ve B12 vitaminleri de bulunmaktadır. Ayrıca potasyum ve magnezyum mineralleri bakımından da oldukça zengindir. Yaz kış sürekli olarak sıklıkla tüketilen marulu evinizde saksıda yetiştirebilir, her daim taze ve doğal marul lezzetine sahip olabilirsiniz.

Saksıda Marul Nasıl Yetiştirilir?

Marul evde balkonda ve bahçede kolaylıkla yetiştirebileceğiniz bitkilerdendir. Marul genellikle serin aylarda ekim işlemine başlanan sebzelerdendir. Şubat ve Mart aylarında ekim işlemine başlanabilir.

Marul serin ve fazla güneş almayan ortamı seven bir bitkidir. Yaz aylarında hafif gölgede diğer zamanlarda güneşe koyabilirsiniz. Kullanacağınız toprak gübreli ve torflu olursa marul daha sağlıklı bir büyüme gerçekleştir.

Humuslu toprakları da seven bir bitkidir.

İlk olarak saksının içerisine üzerinde 8 cm boşluk kalacak şekilde toprak eklenir. Toprak el ile düzleştirildikten sonra marul tohumları aralıklı olarak toprağın üzerine ekilir.

Ekilen tohumların üzerine tohumları kapatacak şekilde 2-3 cm yüksekliğinde tekrar toprak ilavesi yapılır. Marul tohumları ekildikten sonra toprak nemli olacak şekilde sulanır ve serin çok fazla güneş almayan bir yere konulur.

Ekilen tohumlar 1 hafta içinde çimlenmeye başlayacaktır. Marul suyu çok seven bir bitkidir. Bu sebeple toprağı kurumadan nemini çektikten sonra her zaman sulanmalıdır.

Siz de terasta balkonda bahçede müsait olabilen her yerde marul yetiştirebilirsiniz. Sağlıcakla kalın.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

1 comment