Organik Günler

Evde Doğal Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evde Doğal Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?

EVİNİZDE DOĞAL ORGANİK ÜZÜM SİRKESİ YAPABİLİRSİNİZ? ÜZÜM SİRKESİNİN ÇOK FAZLA FAYDASI VAR. MUTLAKA EVDE BULUNDURALIM…

Organik Günler – Üzüm düzenli tüketildiğinde bir çok hastalığa şifa olan mucizevi meyvelerden bir tanesidir. Günlük olarak belirli miktarda alınan üzüm kanser gibi önemli hastalıkların tedavisinde bile fayda sağlıyor. Yalnızca üzüm meyve olarak değil üzümün suyu ve üzüm sirkesi de bir o kadar sağlıklı.

Hastalıklara şifa olan, yemeklere ve salatalara lezzet katan üzüm sirkesini evinizde tamamen doğal yöntemlerle hazırlayabilirsiniz. Özellikle üzümün bol olduğu zamanlarda evde arta kalan, dolaplarınızda bozulmaya başlayan üzümler ile kolaylıkla üzüm sirkesi elde edebilirsiniz.

Evde Ev Yapımı Doğal Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?

* 1 kg üzüm (üzümün cinsi ve rengi hiç fark etmez)
* 3 litre su
* 1 çorba kaşığı kalın bulgur
* 1 çorba kaşığı çiğ nohut
* 1 tatlı kaşığı tuz

ÜZÜM SİRKESİNİN HAZIRLANIŞI: 

Yukarıda belirtilen malzemeler ile toplam 1250 ml sirke elde edebilirsiniz. İlk olarak üzümleri güzelce yıkayın. Ardından ağzı geniş olan plastik bir kabın içerisine üzümleri koyun. Kabın plastik olmasının sebebi sirkenin oluşum aşamasında cam kavanozları çatlatmasından kaynaklanmaktadır. Eğer cam kavanoz kullanırsanız “Keskin sirke küpüne zarar” atasözünün doğruluğunu bir kez daha kanıtlamış olabilirsiniz.

Özellikle ekşi üzümler ile sirke yapıldığında cam kavanozların çatlama olasılığı artar. Plastik kabın içine üzümler koyduktan sonra bulgur, nohut ve suyu da ilave edin. Ardından kabın ağzında ince bir tülbent bağlayın. Bu şekilde güneş görmeyen serin ve kuru bir ortamda 20 gün kadar bekletin. ilk hafta sirkenizi her gün karıştırın. Diğer haftalarda ise 2-3 günde bir karıştırın. Bu şekilde 20 gün beklettikten sonra karışımı bir süzgeç yardımı ile süzün. Üzümlerden 1-2 avuç alıp ellerinizle sıkın ve süzdüğünüz suya ilave edin. Ardından suyun içerisine tuzunu da ekleyin ve karıştırın. İlk yaptığınız plastik kaptan daha küçük bir kaba alın ve kapağını kapatın. Bu şekilde 50-60 gün daha güneş almayan serin bir ortamda bekletin.

Kabınızın üzerine yaptığınız tarifi yazarsanız kolaylık sağlayacaktır. 50-60 gün geçtikten sonra yine sirkeyi süzerek cam şişelere koyun. Sirkeniz hazır, evinizde kolaylıkla doğal üzüm sirkesini bu tarif ile yapabilirsiniz.

Evde hazırlayacağınız doğal üzüm sirkesi tat ve koku olarak dışarıda satılan sirkelerden çok daha güzel olur. Salata ve yemeklerinizde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Evde sirke yapımına başladıktan sonra dışarıdan bir daha asla sirke almayacaksınız.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.