Organik Günler

Evde Doğal Pul Biber Nasıl Yapılır?


Ev Yapımı Doğal Pul Biber Nasıl Yapılır? Kolay bir Tarif.

Pul biber kırmızı biberin öğütülerek veya dövülerek küçük tanecikler haline getirilmesiyle elde edilen bir baharattır. Türk mutfağından sıklıkla kullanılan bu baharat genellikle yemeklere acılık vermek amacıyla tercih edilir. Mutfaklarda sıklıkla kullanılan pul biberi içerisinde hiç bir katkı maddesi bulunmadan doğal ve organik haliyle evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ev Yapımı Doğal Pul Biber Tarifi için gerekli Malzemeler:

⚠ 1 kg kırmızı küçük süs biberi

⚠ 5 tane kapya kırmızı biber

⚠ 2 çorba kaşığı kaya tuzu

⚠ 2 çorba kaşığı sızma zeytinyağı

Evde Organik Pul Biber Nasıl Kurutulur?

Pul biber yapımına geçmeden önce ilk olarak biberleri kurutma işlemini yapmak gerekmektedir. Biberleri fırında ve güneşte olmak üzere 2 çeşitte kurutabilirsiniz.

Biberleri Güneşte Kurutmak İçin; Süs biberlerini güzelce yıkadıktan ve kuruladıktan sonra ipe dizerek güneş gören bir yere asabilirsiniz. İpe dizerken aralarında boşluk olmasına dikkat etmeniz  gerekmektedir. İkinci bir yöntem olarak da bir bezin üzerine sererek de kurutabilirsiniz.  Kapya biberleri kurutma için ise yine ilk olarak güzelce yıkayıp kurulayın. Ardından saplarını ve çekirdeklerini ayıklayın. Küçük parçalara ayırın ve bir bezin üzerine kabuklu kısımları altta kalacak şekilde dizin. Güneş gören bir yerde iyice kuruyana kadar bekletin.

Eğer nemli bir bölgede yaşıyorsanız biberlerde küf oluşmasını engellemek için güneşte kurutulan biberleri son olarak 60-70 derecelik turbo fırında tekrar kurutmaya atmanız tavsiye edilir. Böylelikle küf oluşmasına fırsat vermemiş olursunuz.

Biberleri Fırında Kurutmak İçin; Fırınlamak kurutma yöntemi olarak en sağlıklısıdır. İlk olarak tel ızgara üzerine yağlı kağıt serilir ve biberler üzerine dizilir.  60-70 derecede turbo fırında yaklaşık olarak 5 saatte kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer fırınınız fanlı değil ise 100 derecede kapağı hafif aralıklı olacak şekilde de kurutabilirsiniz.

Pul Biberin Yapılışı:

Kurutulan bul biberler robottan geçirilerek öğütülür. Tekrar önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 10 dakika daha kurutmaya bırakılır. Fırından çıkan biberler soğuduktan sonra içerisine tuz ve zeytinyağı ilave edilip iyice karıştırılır. Karışım 1 gün boyunca açıkta havalandırılır. Ardından cam kavanozlarda buzdolabında muhafaza edilir.

Biberler acı olduğu için pul biber yapımında eldiven kullanılmasını tavsiye ederiz. Ayrıca robottan geçirme aşamasında biber tozları boğazı yakabileceğinden ağzınızı ve burnunuzu kapatmanızı öneririz.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.