-------- Sponsorlu --------

NAR EKŞİSİ YAPIMINA DAİR TÜM PÜF NOKTALAR ve DOĞAL GERÇEK NAR EKŞİSİNİN FAYDALARI

Organik Günler – Nar meyvesi faydalı ve tedavi edici meyveler arasında ön sıralarda yer almaktadır. Yalnızca meyvesi değil kabuğu, çekirdeği ve suyu bir çok hastalığa şifa olur. Aynı şekilde nar ekşisi de hem lezzetiyle sofralarımızda yer almakta hem de şifa açısından önemli bir yere sahiptir. Tabi doğal – gerçek nar ekşisi kullanırsanız…

Piyasada çok fazla nar ekşisi diye satılan fakat çoğunluğu glikoz ve sitrik asitten oluşan ürünler bulunmaktadır. Bunlar genellikle nar ekşili sos diye satılmaktadır.

Bu sebeple nar ekşisinden fayda sağlamak istiyorsanız, alırken Tarım Bakanlığı onayı olup olmadığına dikkat etmeniz ve güvenilir yerlerden katkısız gerçek ve doğal ürünleri satın almalısınız. Ya da dışarıdan satın almak yerine evinizde nar ekşisini kendiniz tamamen doğal yöntemler ile yapabilir, güvenle tüketebilirsiniz. Ev yapımı nar ekşisine dair püf noktalar;

Evde Gerçek Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

* Yaklaşık olarak 145 ml nar ekşisi elde etmek için 2 kg nar gerekmektedir. Nar ekşisi elde etmek için ekşi nar kullanmalısınız.

* İlk olarak narları üzerinde beyaz kısımları kalmayacak şekilde ayıklayın. Eğer beyaz kısımlarını dikkatli bir şekilde ayıklamazsanız nar ekşisi acı bir tatta olacaktır. Ayıkladıktan sonra bir tülbentin üzerine az az koyarak suyunu çıkaralım. Bu işlemi elinizle veya sert bir cisim yardımıyla yapabilirsiniz. Dilerseniz robot veya portakal sıkacağı da kullanabilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

* Sonrasında yine tülbentten geçirmelisiniz. Elde edilen suyu tencerenin içerisine koyun ve kısık ateşte ara ara karıştırarak pişirin. Nar suyunuz pekmez kıvamına geldikten sonra ocaktan alabilirsiniz. Yalnız bu 4-5 saati bulabilir.

* Kaynama sırasında üzerinde beyaz köpükler oluşursa bu köpükleri düzenli bir şekilde alın. Nar ekşisinin kıvama gelip gelmediğini anlamak için bir kaşık nar ekşini bir kaseye alın ve soğutun. Eğer soğuduktan sonra kıvamı koyu oluyorsa nar ekşisi hazır olmuştur.

* Ocaktan aldığınız nar ekşisini soğuduktan sonra cam şişe veya kavanoza doldurabilirsiniz. Koyduğunuz kabın ağzını sıkıca kapatın. Bu şekilde buzdolabında uzun bir süre bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

* Nar ekşisini evde yapmak zahmetli görünse de aslında kolaydır. Üstelik satın aldığınız hazır nar ekşisine  (nar ekşili soslara) göre çok daha lezzetlidir.

Gerçek Nar Ekşisinin Faydaları Şöyle Özetlenebilir;

* Şeker hastaları için şifa sağlar.

* Kellik probleminin tedavisinde kullanılır.

* Ağız için yara ve kanamalarda tedavi edicidir. Kanamaları hemen keser. Diş ve diş eti için faydalıdır.

* Mide yanmalarına karşı şifa sağlar.

* Güçlü bir idrar söktürücüdür.

* İshal ve kabızlığa karşı faydalıdır.

* Kalp dostudur. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

* Gerçek bir nar ekşisi vücuda enerji verir.

Dipnot: Nar ekşisi yapımına dair soru ve önerilerinizi yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz. Ayrıca ev yapımı doğal nar ekşisi satışı yapan güvenilir yerleri de okurlarımıza aktarabilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------