Organik Günler

Ev Yapımı Doğal Vişne Reçeli Tarifi


Evde Doğal Vişne Reçeli’nin Yapımı Hakkında

Mevsimi geldiğinden dalından tazecik toplanan lezzetli vişneleri bütün yıl  doya doya yemek için vişne reçeli yapmak isteriz. Özellikle kahvaltı sofralarımıza tat katan ve bir çok faydası bulunan  vişne reçelini evinizde kolaylıkla yapabilir doğal reçelleri içiniz rahat bir şekilde tüketebilirsiniz.

Doğal Ev Yapımı Vişne Reçelinin Faydaları Nelerdir?

⚠ Ev yapımı doğal vişne reçelinin kolesterol seviyesini düzenleyici özelliği vardır. Kalp koruyucudur.

⚠ Uykusuzluk problemi olanlar için faydalıdır. Uyku düzenini sağlar.

⚠ Doğal vişne reçelinin sakinleştirici özelliği vardır. Bu sayede sinirleri güçlendirir.

⚠ Böbrekler için faydalıdır.

⚠ Vücutta biriken ödemi atar ve iyi bir idrar söktürücüdür.

⚠ Bağışıklık sistemini düzenler. Hazımsızlığa karşı iyi gelir.

Ev Yapımı Doğal Vişne Reçeli Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

⚠ 1 kg vişne

⚠ 2 kg toz şeker

⚠ Yarım limonun suyu

⚠ Küçük bir parça limon tuzu

Evde Doğal Vişne Reçeli Nasıl Yapılır?

İlk olarak sap kısımlarını ayırdığıız vişneleri iyice yıkayın ve suyunu süzün. Bir kürdan yardımı ile veya çekirdek çıkarma aparatı ile vişnenin çekirdeklerini dikkatli bir şekilde çıkarın.

Çekirdeklerini ayıkladığınız vişne reçelini bir kat vişne bir kat şeker olacak şekilde bir tencerenin içerisine dizin. Tencerenin kapağını kapattıktan sonra bir gece veya en az 5-6 saat kadar beklemeye bırakın.

Toz şeker vişnelerin suyunu salmasını sağlayacak ve su katmadan daha lezzetli reçel yapabileceksiniz. Ertesi gün karışımı ocağa alın ve kısık ateşte çok fazla karıştırmadan kaynamaya bırakın. Fazla karıştırmak vişne tanelerine zarar verebilmektedir.

Reçeli kıvam aldıktan sonra taze olarak sıktığınız limonun suyunun ve limon tuzunu da  katıp 5 dakika daha kaynatın. 5 dakika sonra altını kapatın ve ılık hale geldikten sonra kavonozlara doldurup ağızların sıkıca kapatın. Vişne reçelini serin ve karanlık bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Not: Reçeli kaynattıktan sonra kıvamının olup olmadığını anlamak için.; suyun içerisine 1 damla reçel damlatın eğer reçel suyun içerisinde dağılıyorsa kıvamı olmamıştır. Damla şeklinde kalıyorsa kıvamı olmuş demektir.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.