Organik Günler

Eşek Sütü Faydaları ve Özellikleri

Eşek Sütü Faydaları ve Özellikleri

EŞEK SÜTÜ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ, NELERE İYİ GELİYOR, NASIL İÇİLMELİDİR? EŞEK SÜTÜ ÖZELLİKLERİNE ve FAYDALARINA DAİR;

Organik Günler – Değeri yeni anlaşılmaya başlanılan eşek sütü son günlerde bir hayli popüler oldu. Özellikle astım hastalarının çok tercih ettiği eşek sütü kemik gelişiminde de çok etkili bir rol üstleniyor. Bilhassa astımı olanların çiğ olarak eşek sütünü içmeleri tavsiye ediliyor. Astım ile ilgili ayrıca bknz: Bıldırcın Yumurtası Faydaları ve Özellikleri

Eşek Sütünün Özelliklerini Şöyle Özetleyecek Olursak:  Bio-kimyasal bileşiminde aynı keçi sütünde olduğu gibi anne sütüne en yakın sütler kategorisinde yer alır. Konu ile ilgili ayrıca bknz: Keçi Sütü Faydaları ve Özellikleri Eşek sütünün içerisinde Cassein (kazein) -yani kas yapıcı bir protein-, Tuz, Laktoz, Yağ ve Su içermektedir. A, B1, B2, B6, D, C ve E vitaminlerinin haricinde çok zengin mineral ve elementlerle (demir, fosfor, çinko, kalsiyum, sodyum, magnezyum) biostimuline ve Gliserol alkil maddelerini içerir. Ayrıca etkili bir nemlendirme özelliği vardır.

Kozmetikten insan sağlığına kadar bir çok alanda inanılmaz faydalar sağlıyor. İçerisinde barındırdığı bol miktarda vitamin ve mineraller sayesinde eşek sütü son dönemlerde popüler olan şifa kaynaklarından. Yapılan araştırmalar eşek sütünün kanser dahil bir çok hastalığın tedavisinde kullanılabileceğini söylüyor. Ayrıca çocuklar içinde çok faydalı..

Eşek Sütü Faydaları Nelerdir, Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

* İçerisinde bulunan bol miktarda mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
* Özellikle çocuklarda astım ve bronşit hastalığına şifa sağlıyor.
* Kansere karşı vücuda direnç sağlar.
* Eşek sütü yağ yakımını hızlandırır, zayıflamak isteyenlere tavsiye edilir.
* Kemiklerin sağlıklı ve hızlı gelişmesini sağlar.
* İçerisinde bulunan omega-3 yağ asitleri sayesinde kalp dostu bir besindir.
* Cildi güzelleştirir. Cilt hastalıklarına şifa olur. Güzellik merkezlerinde ve cilt bakım maskelerinde önemli bir yere sahiptir. Hatta eşek sütü sabunu bile üretilmektedir.
* İçerdiği şeker ve protein özellikleri bakımından anne sütüne yakın özellikler gösterir.
* Vücutta tümör oluşmasını önleyicidir.
* Kolesterolü düşürür.
* Çocuklarda ki bademcik iltihabı boğmaca ve ateşli hastalıkların iyileşmesini hızlandırır.
* Kansere karşı çok faydalı bir besindir, araştırmalara göre kanserli hücreleri %50-55 oranında yok ettiği görülmüştür.
* Tüberküloz ve koah hastalıklarının tedavisinde eşek sütü faydaları önemli bir yere sahiptir.
* Sindirimi kolay bir süttür.

Eşek Sütü Nasıl Kullanılır?

Çiğ olarak tüketilen bir süttür. Çocukların günde 2 çay bardağı içmeleri tavsiye edilir. Güzellik sektöründe cilt bakımı ve ciltte oluşan hastalıkları gidermek için eşek sütünü bir pamuk veya bez yardımıyla problemli bölgelerinize uygulayın. Astım ve bronşit hastalığı olan çocuklar için 10 gün boyunca her gün 1 çay bardağı eşek sütü içmeleri tavsiye edilmektedir.

KULLANIM YÖNTEMLERİ: Aynı zamanda kozmetikte de kullanılan mucizevi bir süttür. Sabun, krem ve şampuan yapımında Avrupa’da son zamanlarda çok tercih edilir. Cilt kırışıklıklarını önlemede ve yaşlanmayı geciktirmede eşek sütü ile hazırlanan kremler piyasaya sunulmaktadır.

Eşek Sütünün Piyasa Fiyatı Ne Kadar?

Türkiye’de 1 litresine 80-100 TL arasında alıcı buluyor. Son yıllarda eşek sütü satış fiyatının oldukça fazla olması sebebiyle yatırımcıların dikkatini çekmektedir ve eşek çiftlikleri devletin de desteğiyle hızla artış göstermektedir. Satın almak için internet üzerinden de sipariş verebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.