Organik Günler

Doğal Erik Sirkesi – Ev Yapımı Erik Pekmezi

Doğal Erik Sirkesi - Ev Yapımı Erik Pekmezi

ERİK PEKMEZİ ve ERİK SİRKESİ FAYDALARI HAKKINDA BİLGİ, EVDE DOĞAL GERÇEK ERİK PEKMEZİ ve ERİK SİRKESİ NASIL YAPILIR?

Organik Günler – Pekmez uzun yıllardır bir çok faydası ve lezzetli olması sebebiyle tercih edilen bir besindir. Genellikle kış aylarında pekmez akla gelmekte ve tüketilmektedir. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalara göre sağlık açısından pekmezin sadece kışın değil her mevsim tüketilmesi gerekiyor. Bir çok meyve ve sebze ile pekmez yapılabiliyor. Bunların başında; dut, harnup, armut ve hurma en çok tercih edilen, bilinen pekmez çeşitlerindendir. Peki erik pekmezini veya erik sirkesini daha önce hiç duydunuz mu?

? Erik pekmezi, muhteşem lezzete ve faydaya sahip, adı çok duyulmayan, yapımı yaygınlaşmamış erikten elde edilen bir pekmez çeşididir. Erik sirkesi de aynı şekilde yapımı ve tüketimi çok yaygın olmayan, ancak kullanım alanları bakımından mutfağınızda bulunması gereken, erik suyundan elde edilen bir sirke çeşididir.

Gerçek – Doğal Erik Pekmezi Faydaları Şöyledir;

* Erik pekmezinin en önemli özelliği doğal ateş düşürücü olmasıdır. Özellikle çocuklarda karşılaşılan yüksek ateşi düşürmede yardımcıdır.

* Ağız sağlığı için çok faydalıdır. Dişleri temizleyicidir ve ağız içinde oluşan zararlı bakteri ve mikropları öldürür.

* Kadınlarda adet dönemlerini düzene sokar. Bu konu ile ilgili mutlaka Civan Perçemi Çayı Yapılışı, Faydaları ve Kullanımı başlıklı makalemize göz atın.

* İyi bir idrar söktürücüdür.

* Kalp, damar ve karaciğer hastalıkları oluşumunu önler. Bu hastalıklara karşı direnç sağlar. Mutlaka tüketilmelidir.

* Tüm pekmezler gibi kansızlığı gidericidir. İştah problemi olanlar içinde önerilir.

* Romatizma ve nikrist şikayetlerinde önerilir.

* Hazmı kolaylaştırır.

Evde doğal yöntemlerle yapabileceğiniz bir başka şifa kaynağı olan Evde Doğal Gerçek Nar Ekşisi Yapımı konulu makalemize de göz atabilirsiniz.

Evde Doğal Erik Pekmezi Nasıl Yapılır?

* İlk olarak erikleri güzelce yıkayın. Ardından 2 gün boyunca güneşte bekletin. Güneşte bekledikten sonra içerisindeki çekirdeklerini ayırın. Kalan kısmı cam bir kavanozun içerisine koyun ve üzerini tülbent gibi ince bir örtü ile örtün.

* Eğer pekmezi tatlı tercih ediyorsanız 1 gün ekşi tercih ediyorsanız 3 gün sonra çuval yardımıyla suyunu çıkarın. (Çıkarılan bu suyu erik sirkesi yapımında da kullanabilirsiniz.)

* Çıkardığınız suyu 2 saat kadar beklettikten sonra kaynatmak üzere kazana koyun. Ara ara karıştırarak pekmezi kaynatın.

* Tabağa aldığınızda eğer pekmez akmıyor ise pekmezin kıvamı olmuş demektir. Cam kavanozlara koyun ve bir kaç gün dinlendirin. Dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Evde Erik Sirkesi Yapımı ve Erik sirkesinin faydaları hakkında;

* Erik pekmezi yapılırken elde edilen erik suyunu erik sirkesi yapımında kullanabilirsiniz. Elde edilen suyu cam bir kavanoza koyun ve ağzını sıkıca kapatın.

* Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kavanoza hava kilidinin takılmasıdır. Yani kavanozun içeriye hava almaması fakat içeriden hava çıkmasına izin veren bir yapıda olması gerekir.

* 21 gün boyunca sıcaklığın 25 derecenin altına düşmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir. 21 gün sonra sirkenizi yayvan bir kabın içerisine alın.

* Üzerine içerisine sinek veya böcek kaçmaması için bir tülbent örtün ve serin, kuru ve güneş olmayan bir yere koyun. Ara sıra tahta bir kaşıkla karıştırın. 1 hafta içerisinde sirke hazır olacaktır.

* Cam koyu renkli bir şişenin içerisinde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Erik Sirkesi Faydaları: Eklem bölgelerinde ki kireçleri söker ve kalsiyum takviyesi yapar. Kemik erimesine karşı doğal bir yardımcıdır. Bağırsak biriken mikropları temizler. Sirkeyi eğer direkt olarak tüketecekseniz 1 bardak su ile 1 tatlı kaşığı sirkeyi karıştırarak tüketmelisiniz.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.