Organik Günler

Kanı Temizleyici Dulavrat Otu

Kanı Temizleyici Dulavrat Otu

Amerika, Avrupa ve Çin’de kanser tedavisinde ve kanı temizleme etkisi ile kullanılan başlıca bitkilerden biri olan dulavrat otu kanser dışında bir çok hastalığa da şifa oluyor. Organik Günler’deki bu yazımızda sizlere dulavrat otu hakkında detaylı bilgi verilmektedir….

Dulavrat otu Nedir? Bilimsel ismi arctium lappa olan toplum arasında dulkarı gömleği, hanım yaması adları ile de bilinen yabani bir bitkidir. Yol kenarları tenha bölgeler, dağlık arazilerde sıkça karşılaşabileceğiniz şifalı ancak dikkatli kullanılması gereken bir bitki çeşididir.

Araştırmalara göre dulavrat otu içerisinde bulunan inulin maddesi kanserler savaşmada oldukça etkili bir madde.. İnülinin yanı sıra östrojen hormonu, sülfür ve polifenoller barındıran bir bitki. Yazımızda dulavrat otunun mucizevi faydalarını ve kullanım şekillerini siz değerli okurlarımız için derledik.

Dulavrat Otunun Bilinen Faydaları Şunlardır;

Sedef hastalığında büyük fayda sağlamaktadır.

Sivilce, akne gibi cilt problemlerini giderir, önler.

Kanı temizleyici özelliği vardır.

Kanserin ilerlemesini önleyici özelliği vardır.

Dulavrat bitkisinin kökü iltihap önleyicidir. Serbest radikalleri yok eder.

Cildin elastik yapısının korur tam bir botoks etkisi sağlar.

Cildi güzelleştirir, selülitleri yok etmede etkilidir.

Sindirimi düzenleyici özelliği vardır.

Tokluk hissi verir.

Romatizma ağrılarını gidericidir.

Mide de oluşan iltihaplanmayı giderir.

İdrar söktürücüdür.

Terlemek isteyenler için terletme özelliği vardır.

Kepek problemini giderir, saçların hızlı uzamasını sağlar.

Sindirimi kolaylaştırır, hafifi bir müshil etkisini gösterir.

Gut hastalığına karşı faydalıdır.

Nasıl Kullanılır?

Dulavrat Otundan Çay Yapımı için Gerekli Malzemeler: 1 tatlı kaşığı kurumuş dulavrat otu kökü, 1 bardak su

Çayının Hazırlanışı: İlk olarak 1 bardak klorsuz su kaynatılır. Kaynadıktan sonra ocağın altı kısılır ve içerisine dulavrat otu atılır. Yaklaşık bir 10-15 dakika daha kısık ateşte kaynatılır. Ardından ocağın altını kapatıp ılındıktan sonra çayı tüketebilirsiniz. Dulavrat çayını gün içinde 3 kere 1 er bardak tüketmelisiniz.

Dulavrat Otu Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Sivilceli ve yağlı ciltler için faydalıdır.

Saçlarda oluşan kepeği giderir.

Deride ki ülser ve yaraların kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Egzama ve sedef hastalarına tavsiye edilir.

Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Daha çok cilt problemlerinde fayda sağlayan dulavrat otu yaprağı lapa olarak hazırlanarak problemli bölgelere sürülerek uygulanır. Dulavrat otunun etkisini tam olarak görmek istiyorsanız düzenli olarak şikayetleriniz azalana kadar devam ettirmelisiniz.

Dulavrat Otunun Yağı Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Özellikle saçları güçlendirici ve gürleştirici özelliğe sahiptir. Dulavrat yağı yanık tedavisinde oldukça faydalı bir yağdır. Yanıkların üzerine bir pamuk yardımıyla yaralara zarar vermeden yağı dikkatlice sürülmelidir.

Dulavrat Otu Yağı Nasıl Elde Edilir?

İki avucun dolusu kadar bitkinin kökünü ince bir şekilde kıyın ve kavanozun içerisine koyun. Ardından kavanozun içerisine sızma zeytinyağı ilave edin ve kapağını sıkıca kapatın. 6 hafta boyunca kavanozu güneşte bekletin. 6 hafta sonra karışım kaynayan suda pişirilir ve çok ince bir süzgeç veya tülbentten geçirilip, sıkılır. Dulavrat otu yağınız hazır.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.