Organik Günler

Domates Suyu Faydaları – Zayıflama Kürü

Domates Suyu Faydaları - Zayıflama Kürü

DOMATES SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR? Domates Suyu Kürü ile Zayıflamak

Organik Günler – İçerisinde bulunan bol miktarda vitamin ve mineraller sayesinde domates suyu bir çok hastalığa şifa sağlıyor. Ayrıca zayıflama amacıyla da bir çok diyet listesinde önemli yeri olan domates suyu ile kilo vermek ve yağ yakımını hızlandırmak da mümkün.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da bir çok programında domates kürünün faydalarından ve maden suyuyla karıştığında zayıflamaya olan etkisinden bahsetmiştir.  Maden suyunun zayıflatıcı özelliği ile ilgili ayrıca bknz: Maden Suyu, Yeşil Çay ve Limon ile Zayıflama Çayı

* Özellikle yaz mevsiminde bu diyetin yapılması önerilir. Çünkü yazın gelmesiyle beraber organik doğal domatesler tezgahlarda yerini alıyor. Domates Suyuyla Zayıflama Kürü yapımından önce domates suyunun faydalarına özetle göz atalım;

Domates Suyu Faydaları Nelerdir?

İçerisinde bol miktarda A, C, K, B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminleri barındıran zengin bir besindir.

Magnezyum, demir ve fosfor mineralleri açısından oldukça zengindir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Göz sağlığı için faydalıdır, görmeyi iyileştirir.

K vitamini sayesinde kemikleri ve dişleri güçlendirir.

Yüksek lif yapısı ve sodyum bakımından zengin olması sebebiyle kilo verme de yardımcı bir besindir. Tokluk hissi verir ve vücuda enerji sağlar.

Antioksidan bakımından zengin bir besindir. Vücudun daha genç ve dinamik olmasını sağlar.

Kolon sağlığını koruyucudur. Prostat kanserine yakalanma riskini azaltır.

Kalp sağlığı için çok önemli bir besindir. Kalp hastalıklarının oluşma riskini %30’a kadar azaltır.

Cildi güzelleştirir. Düzenli kullanımında akneleri giderdiği gözlemlenmiştir.

Domates suyu cildi canlandırır ve sıkı bir görünüm kazandırır.

İçerisinde ki K vitamini sayesinde saçlar daha güçlü ve canlı bir görünüme kavuşur.

Domates Suyu Kürü İle Zayıflamak – Domates Diyeti

Domates Suyu Zayıflatırmı? Domates Diyeti Faydaları: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi lifli yapısı sayesinde tok tutar ve içerisinde ki vitamin ve mineraller sayesinde vücuda gerekli enerjiyi sağlar. Bunların yanında vücutta biriken atık maddeleri atarak sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca domates kürü göbek yağlarından ve iç organların çevresinde biriken yağlardan da hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlıyor.

Kürünün Yapılışı İçin Gerekli Malzemeler:

  • 2-3 adet domates
  • 1 yemek kaşığı limon
  • Zeytinyağı
  • Karabiber (isteğe bağlı)

Domates Kürü Nasıl Yapılır?

Kürün Hazırlanışı: 1 bardak domates suyu elde etmek için 2-3 adet orta boy domates yeterli olacaktır. İlk olarak domatesleri sıkın. Elde ettiğiniz suyun içerisine 1 yemek kaşığı limon ve bir miktar(çok fazla olmasın) zeytinyağı ilave edin. Dilerseniz karşıma karabiber ilave edebilirsiniz. Karabiber domates kürüne yakışan bir baharattır. Tamamen sizin zevkinize kalmış. Karışımın içerisinde ki limon metabolizmanızın daha da hızlanmasına yardımcı olacaktır. Zeytinyağı ise domatesin içerisinde bulunan ve yağda çözülen vitaminlerden daha fazla fayda sağlamanızı sağlayacaktır.

Domates Diyeti Nasıl Uygulanır? Hazırladığınız bu karışımı 1 ay boyunca her gün öğle yemeklerinden önce tüketin. Dilerseniz buzdolabında soğuttuktan sonra da içebilirsiniz. 1 ay boyunca uyguladıktan sonra 10 gün ara verin ve tekrar 1 ay uygulayın.
Dipnot: İsteğe göre hazırlanan domates kürüne maden suyu da ilave edilebilir.

Cilt İçin Kullanımı:

Gözenekleri sıkılaştırmak için; 1 yemek kaşığı domates suyunu 2-3 damla limon suyu ile karıştırın. Karışımı pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. Cildinizde 5-10 dakika kadar bekletin ve ardından ılık su ile durulayın.

Cildi canlandırmak için; Bir miktar domates suyu ile balı karıştırın. Ardından cildinize uygulayın. 10-15 dakika kadar cildinizde bekletin. Karışım cildinizde kuruduktan sonra ılık su ile durulayın.

Domates Suyunun Zararı Yan Etkisi Var Mıdır?

Fazla kullanımında içerisinde bulunan sodyum kan basıncını yükseltebilir veya kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir. Eğer domates suyunu marketlerden satın alacaksanız sodyumu azaltılmış %100 domates sularını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

* Diyeti yapanlar değerli yorumlarını -olumlu olumsuz- mutlaka yazsınlar.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

3 comments