Organik Günler

Deniz Börülcesi Faydaları – Salamura ve Salatası

Deniz Börülcesi Faydaları - Salamura ve Salatası

DENİZ BÖRÜLCESİ NEDİR, FAYDALARI NELERDİR? DENİZ BÖRÜLCESİ İLE LEZZET DOLU SALATA ve SALAMURA NASIL YAPILIR?

Kurşun otu veya tuzlu ot olarak da bilinen deniz börülcesi eski zamanlarda batılı ülkelerde fakir insanların yiyeceği iken günümüzde gurme restoranlar da tüketilmeye başlanmış ve hak ettiği yeri almıştır. Deniz börülcesi deniz kıyılarında sular çekildikten sonra yetişir. Börülcenin tadı ekşi ve tuzludur fakat oldukça lezzetli ve şifalı bir bitkidir.

Genellikle ilkbahar aylarında daha çok tüketilir ve toplanır çünkü sonbahar aylarında deniz tuzunu iyice içine alarak daha tuzlu bir tada sahip olur.

KILÇIKLARI NASIL AYIKLANIR? Deniz börülcesinin sert bir kılçığı vardır. Suda uygun sürede ve sıcaklıkta kaynatıldıktan sonra çekme yöntemi ile kılçıklardan arındırılarak tüketilmelidir. Kaynayan suda çok fazla kalırsa veya çok az kalırsa kılçıklardan arındırma işlemi zorlaşır. En uygun halini kontrol ederek yakalamak gerekir. Yoksa kılçık ayıklama işlemi kısa sürede bıkmanıza neden olabilir…

Deniz Börülcesinin Faydaları

İyi bir idrar söktücüdür.

Ödem atıcı özelliği vardır bu sayede zayıflamayı kolaylaştırır.

İçerisinde ki önemli miktarda C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Antioksidan bakımından oldukça zengindir.

Deniz börülcesi lifli bir yapıya sahiptir.

Mide ve bağırsak problemlerine karşı şifalıdır.

Böbrek hastalıklarında şifalı olması açısından önemli bir yeri vardır.

İyotlu topraklarda yetişmesinden dolayı guatr hastalığına karşı iyi gelir.

Deniz Börülcesi ile Salata Nasıl Yapılır?

Malzemeler:
* 1 demet deniz börülcesi
* 1-2 diş sarımsak
* 2 yemek kaşığı zeytinyağı
* Yarım limon

Deniz Börülcesi Salatası Hazırlanışı: Deniz börülcesi tıpkı maydanoz gibi demet halinde satılır. İlk olarak 1 demet deniz börülcesinin köklerinde ki çamurlu kısmı kesip atın. Ardından börülceyi iyice yıkayın. Yıkadıktan sonra börülceleri bir tencerenin içerisine koyun ve kaynayan su ile birlikte 5-10 dakika kadar haşlayın. Burada önemli püf nokta börülcenin çok fazla haşlanmaması. Eğer börülce çok fazla yumuşarsa ayıklaması zor olacaktır, biraz diri kalması işinizi kolaylaştırır. Haşlama işlemi bittikten sonra soğuk sudan geçirin. Ardından bitkinin içerisinde ki sert kılçıklardan üst kısmındaki yeşil etli kısmı ayıklayın. Ayıkladıktan sonra zeytinyağı, limon ve sarımsak ile hazırladığınız sosu üzerine gezdirin. Dilerseniz salatanızı yoğurtlu da yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Deniz Börülcesi ile Salamura Yapımı

Malzemeler:
* Deniz Börülcesi
* Elma Sirkesi
* Tuz

Salamurası Nasıl Hazırlanır? İyice yıkadıktan sonra tabaklara yayın. Üzerine tuz basarak 24 saat boyunca bekletin. Ardından kısa bir müddet haşlayın. Deniz börülcesi haşlandıktan sonra üzerine elma sirkesi ilave edin. Son olarak da konserve kavanozların içerisine koyun ve kapağını sıkıca kapatın.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

1 comment