Organik Günler

Çölyak Hastalığına Çörek Otu

Çölyak Hastalığına Çörek Otu Tohumu ve Yağı

Çölyak hastalığı her yaş ve cinsiyette görülebilen bir rahatsızlıktır. Çocuklarda ve yetişkinlerde farklı belirtiler gösterebilir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesi üzerine uygulayacağınız çörek otu tohumu ile çölyak hastalığından tamamen kurtulmanız mümkün.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki çölyak hastalığının başlıca sebeplerinden bir tanesi glutenli gıda tüketimidir. Gluten çölyak hastalığının temelini oluşturur. Gluten tüketimi çölyak hastalığını azdırır ve hastalığın oluşmasına zemin hazırlar. Bu sebeple glutensiz gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmanız gerekmektedir. Eğer çölyak hastalığına yakalandıysanız glutenli gıdaları tamamen hayatınızdan çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Çölyak hastalığından kurtulmak için Peygamberimiz Hz. Muhammed’in de ölümden başka her derde devadır dediği çörek otu kullanmalısınız. Peki çölyak hastalığına karşı çörek otu nasıl kullanılır? Ne zaman uygulanır? Hangi formda tüketmeliyiz? Siz değerli okurlarımız için bu yazımızda paylaştık.

Çölyak İçin Çörek Otu Tohumu Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Çörek otunu ister ezerek tüketebilir isterseniz de soğuk pres yöntemiyle hazırlanmış yağını kullanabilirsiniz. Çörek otu yağı özellikle çocuklar için biraz acı gelebilir. Eğer tüketmekte zorluk yaşıyorsanız çorbanızın içerisine ilave ederek de tüketebilirsiniz. Fakat direkt olarak içmeniz tabi ki daha etkili olacaktır.

Çölyak İçin Çörek Otu Nasıl Uygulanır? (İbrahim Saraçoğlu Tavsiyesidir.)

Çörek Otunun Kullanımı: Soğuk pres yöntemiyle hazırlanmış çörek otu yağını sabah ve akşam olmak üzere gün içinde 2 defa yemeklerden yaklaşık 10 dakika önce 1 tatlı kaşığı olarak tüketilmelidir.

Eğer çörek otunun yağını değilde tohumunu kullanmak isterseniz de mutlaka bir havanda çörek otunu iyice ezmelisiniz. Aksi takdirde direkt olarak tüketirseniz vücudunuza hiç bir fayda sağlamadan dışarı atılacaktır.

Çölyak hastalığı tedavisinde veya çölyak hastalığını önlem olarak düzenli olarak her gün mutlaka yemeklerden önce içmelisiniz. İbrahim Saraçoğlu’nun da bizzat önerdiği bu uygulamayı yaparak çölyak hastalığından kurtulan bir çok kişi olmuştur.

Çölyak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Çölyak:

Karın ağrısı

Karında şişkinlik

Huzursuzluk

İshal

İştahsızlık

Gelişmede gerilik

Enfeksiyonlarda artış

Boy uzamasında gerileme

Kilo alamama

Kusma

Yetişkinlerde Çölyak:

Kaslarda zayıflık

Karında şişkinlik

Kansızlık

İshal, kusma

Dışkıda anormallik

Ağızda aftların çoğalması

Kemik ve eklem ağrıları

Sinirli ruh hali

Ciltte kaşıntı ve döküntü oluşumu

Karaciğerde rahatsızlık

Bezginlik

Çölyak hastalığı kişilerde yukarıda ki gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Belirtileri başka hastalıkları anımsattığı için teşhisi zor bir rahatsızlıktır. Teşhis edilip önlem alınmaz tedavi başlamaz ise bir çok ciddi hastalığa sebep olur.

Çörek otunun çölyak hastalığına karşı kullanımı ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşınız. Sağlıcakla Kalın…


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

2 comments

  • 34 yaşında çölyak teşhisi kondu. 6 ay gluten diyeti uyguladım. Yaklaşık 1.5 aydır sabahları aç karnına çörek otu yağı içiyorum. Allahıma şükürler olsun. Hiçbir şikayetim yok.

  • 47 yaşındayım 5 yıl önce çölyak teşhisi kondu düzenli bi şekilde gluten diyeti uyguladım ibrahim saraçoğlu’ nun tavsiyesi üzerine çörek otu yağı içmeye başladım 3 haftadır kullanıyorum fakat karınımda doluluk aşırı şişkinlik göbek altı kısmında ağrılar başladı ne yapmalıyım?