Organik Günler

Cilt – Vücut Bakımı için Kakao Yağı

Cilt - Vücut Bakımı için Kakao Yağı

Doğal bir güzellik için vücudunuza – cildinize Kakao Yağı ile bakım yapabilirsiniz… Makalemizde Kakao Yağının Faydalarından, çeşitli hastalıklara karşı kullanımından ve cilde – vücuda uygulama yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kakao yağı cilt ve vücut için oldukça fazla faydası olan doğal bir yağdır. Kakao, cilde faydaları için kullanımının haricinde özellikle çikolata sektöründe önemli bir yere sahiptir.

Kakao Yağı ile Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

* 1 yemek kaşığı kakao yağı

* 1 tatlı kaşığı bal

* 1 çay kaşığı süt

* Yulaf unu (aldığı kadar)

Maskenin Uygulanışı ve Hazırlanışı: Tüm malzemeleri bir bulamaç haline gelecek şekilde karıştırın. Ardından bu maskeyi yüzünüze sürün. Yarım saat beklettikten sonra yüzünüzü bol su ile durulayın. İçerisinde bulunan malzemelerin besin değerleri oldukça yüksektir. Bu sayede cildinize nem verir, toparlar ve güneşten zarar gören cildi tedavi eder.

Kakao Yağının Nemlendirici Özelliği

Ciltteki nemi tutma ve cildi nemlendirme özelliği vardır. Cilde sürüldüğünde bir bariyer oluşturur ve cildin nemi kaybetmesini önler. Bu sayede yumuşak ve nemli bir cilde sahip olabilirsiniz. Ayrıca içerisinde bulunan E vitamini sayesinde cildi besleyici özelliğe sahiptir.

Kakao yağı doğal bir takviye olması sebebiyle kimyasal maddelerin kullanımı yanı sıra özellikle hassas ciltlerde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Yaralara ve Yanık Tedavisine Karşı Kullanımı

Ciltte oluşan yaraları iyileştirmede kakao yağının tedavi sürecini kısaltıcı etkisi vardır. Yanıklardan oluşan yaralar için kullanıldığında ağrıları azaltarak yara olan bölgeyi yumuşatıcı etkisi vardır.

Kakao Yağının Çatlaklar İçin Kullanımı

Özellikle hamilelik döneminde, menopoz ve ergenlik dönemlerinde oluşan çatlakları engellemek için kakao yağı kullanılmaktadır.  Çatlakları engellemez fakat çatlak oluşumunu tamamen engellemektedir. Gün içerisinde özellikle bu dönemlerde çatlak oluşmasını engellemek için kullanabilirsiniz.

Dudak Çatlamaları İçin Kakao Yağı Kullanımı

Aşırı soğuklar ve kuru hava dudakların çatlamasına sebep olabilmektedir. Bu çatlakları gidermek için gün içinde kakao yağını dudaklarınıza bir miktar sürün.

Bronzlaşmak İçin Kakao Yağı Kullanılması

Bir çok güneş kreminin içeriğinde bulunmaktadır. Çünkü kakao yağı kalıcı bronzlaştırıcı özelliğe sahiptir. Fakat unutmamalıdır ki güneşten koruma etkisi yoktur. Güneş kremi ile birlikte kullanılması tavsiye edilir.

Kakao Yağı Tüm Bunların Haricinde Başka Neye İyi Gelir? Diğer Özellikleri ve Faydaları;

* Cilt kakao yağını kolayca emer ve cilde parlaklık kazandırır.

* Kaşınan cilt ve kaslardaki ağrılar için banyo suyunuza bir miktar karıştırarak kullanabilirsiniz.

* Evde yaptığınız sabunlara ilave edebilirsiniz.

* Raf ömrü uzun bir yağdır.

* Kakao yağıyla yapılan masajın stresi azaltıcı etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve bazı kaynaklara göre kanseri önleyici etkiye sahip olduğu söylenmektedir.

Cilde faydalarının yanında içerisinde bulunan E vitamini sayesinde saç içinde faydalı bir yağdır.

Kakao Yağının Antioksidan Özelliği

Vücutta oluşan serbest radikaller hücrelere zarar vererek ciltte yaşlanmaya sebep olmaktadır. Ciltte kırışık oluşumu ve kuruma ile olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize sebep olmaktadır. Kakao yağı serbest radikalleri etkisiz hale getirmektedir. Bu sayede cildin erken yaşlanmasını engelleyerek kuruluk ve kırışıklığın önüne geçer.

Kakao Yağının Yan Etkileri – Zararları

Cilt için faydası çoktur fakat bazı kişilerde alerjiye sebep olabilmektedir. Doğru kullanımında zararından söz etmek doğru olmaz. Ancak aşırı tüketimde kalorisi yüksek bir besin olduğu için kilo alımı olabilmektedir. Bu sebeple kakao yağının aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.

Yine fazla tüketimde ciltte yağlanma ve sivilce oluşumu yapabilmektedir. Hazımsızlık, kalp sorunu olanlarda göğüste ağrı, hassas bebeklerde kolik problemlerine neden olabilmektedir.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

1 comment

  • kızlarr katı kakao yani gerçekten mucize gibi. Bana çok iyi geldi. Ben doa kozmetikten almaya başladım bide ucuz :D:D