Organik Günler

Cilt İçin Karbonat Yoğurt Mısır Unu Maskesi

Cilt İçin Karbonat Yoğurt Mısır Unu Maskesi

Karbonat yoğurt maskesini düzenli kullananlar ciltlerinden çok memnun. Bu karışım sayesinde evinizde kolaylıkla sağlıklı ve güzel görünümlü bir cilde sahip olabilirsiniz. Ayrıca sizlere özel mısır unu ile hazırlanan bir başka karışım maskesi daha var…

Karbonat renk açıcı özelliği ile bilinmektedir. Bunun yanında siyah noktaları, cilt lekelerini, çil ve sivilce izlerini ve güneş lekelerini giderici özelliği ile çok yönlü fayda sağlamaktadır. Mısır unu da bir çok güzellik maskesinde kullanılıyor. Cildi besleme ve cildi kirlerden arındırma özelliği ile bilinir. Düzenli kullanımda bir çok faydası olan bu karışımın faydalarına bakalım:

Karbonat Yoğurt Maskesi Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Kullanılan malzemeler doğal olduğu için bu karışım doğal peeling özelliği gösterir.

Ciltteki leke görünümünü hafifletir ve cildi yeniler.

Siyah noktaları yok eder.

Ciltte ki ölü hücreleri temizler ve cildin ışıl ışıl olmasını sağlar.

Güneş lekelerine karşı yok edicidir.

Çilleri azaltır.

Sivilce tedavisinde çok etkili bir maske olarak kullanılır.

Karbonat Yoğurt Maskesinin Nasıl Hazırlanır?

Malzemeleri:

1 tatlı kaşığı yoğurt

1 çay kaşığı karbonat

Cilt İçin Karbonat Yoğurt Karışımının Hazırlanışı:

İlk olarak 1 tatlı kaşığı yoğurdu bir kabın içine alın. Ardından içine 1 çay kaşığı karbonatı ilave edin. Yoğurt ve karbonat karıştırıldıktan sonra kabaracak ve kremşanti kıvamına gelecek. Kıvama geldikten sonra karışımı göz çevresi ve dudak çevresi dışında tüm yüzünüze sürebilirsiniz. Dilerseniz yalnızca cildinizde ki lekeli bölgelere uygulayabilirsiniz.

Bu maskeyi kuru ve hassas cilde sahip olanlar sadece ciltlerinde 5-10 dakika kadar bekletmelidir. Daha fazla bekletmeleri önerilmez. Süre dolduktan sonra ılık su ile yıkayınız. Ardından soğuk su ile yıkayıp şoklama işlemi yapınız.

Eğer normal veya karma bir cilde sahipseniz maskeyi cildinizde yarım saat bekletebilirsiniz. Yarım saat sonra kuruyan maskeyi elinizle yüzünüzden soyun. Bu soyma işleminde siyah noktalar ve ölü hücreler temizlenecektir. Ardından ılık su ile yüz yıkama jeli yardımıyla cildinizi temizleyin.

Ilık su ile yıkadıktan sonra soğuk su ile tekrar yıkayın. Bu sayede şoklama işlemi yapmış olacaksınız. Şoklama işlemi cildin daha diri görünmesini sağlayacaktır.

Yoğurt karbonat maskesine dilerseniz 1 tatlı kaşığı mısır unu da ilave ederek uygulayabilirsiniz. Mısır unu da cilt için oldukça faydalı bir besindir. İşte yoğurt karbonat ve mısır unu maskesi tarifi:

Yoğurt Karbonat ve Mısır Unu Maskesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı mısır unu

1 çay kaşığı karbonat

1 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın. Yüzünüze sürmeden önce yüzünüzü iyice yıkayın. Ardından karışımı ince bir tabaka halinde yüzünüze sürün. 5 dakika bekledikten sonra yüzünüzden kuruyan maskeyi soyarak çıkarın. Maskeyi çıkardıktan sonra ılık su ile yüzünüzü temizleyin.

Mısır unu ve karbonat cilt için çok yararlı besinlerdir. Bir çok cilt bakımı maskesinde yoğurt da dahil olmak üzere mısır unu ve karbonat kullanılır.

Karbonat Yoğurt Kürlerini Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Bu maskeleri yalnızca haftada 1 kere uygulamalısınız. Daha fazla uygulamak cildinizde aşınmalara sebep olabilir.

Eğer cildiniz çok hassas ve kuru ise bu maskeleri uygulamayınız.

Eğer cildinizde iltihaplı sivilce, uçuk ve açık yara varsa bu maskeleri uygulamayın. Aksi takdirde canınızı çok yakacaktır.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

5 comments