Organik Günler

Cibes Otu Faydaları ve Cibez Salatası

Cibes Otu Faydaları ve Cibez Salatası

EGE’NİN EN SEVİLEN SEBZELERİNDEN CİBES; SALATALARA, YEMEKLERE LEZZET ve ŞİFA KATIYOR…

Organik Günler – Marula benzeyen bir şekli olan cibez otunu Mart ayından sonra pazarlarda ve manavlarda görmeniz mümkün. Özellikle Ege bölgesinde yaşayanlar cibez otunu sofralarından eksik etmezler. Salatası ve yemeğiyle lezzetli bir tada sahip cibes sağlığa da oldukça faydalı bir sebzedir.

Cibes otu nedir? Ülkemizde Ege bölgesinde yetişen turpgiller ailesinden olan bir bitkidir. Karnabahar ve lahananın hasadından sonra toprakta kalan kökler sayesinde büyür. Bazı yörelerde lahana patlağı, azman, cici ve cibez olarak da adlandırılır. Karadeniz’de karalahananın kökünde de yetişen bu bitki Karadenizliler tarafından da çok sevilerek tüketilmektedir. Karadeniz bölgesinde bu ota genellikle cici denilir.

Şifalı Sebze Cibes Otunun Faydaları;

Bağırsakları çalıştırır. Bu sayede sindirimi kolaylaştırır.

Bağırsak kurtlarının atılmasına fayda sağlar.

Cibes zayıflamada yardımcı bir bitkidir. Zayıflamak isteyenlerin mutlaka diyet listesinde bulunması gereken bir ottur.

Cildi güzelleştirir, canlılık ve dirilik kazandırır.

Cibez otunun kansere karşı koruyucu özelliği vardır.

Cibes Otu Salatası Nasıl Hazırlanır?

Cibes Salatası İçin Malzemeler:

Yarım kg cibes otu

Zeytinyağı

1 Limonun suyu

3-4 diş sarımsak

Cibes Salatası Tarifi: İlk olarak cibez otu bol su ile iyice yıkanır. Ardından kaynamakta olan suyun içerisine atılır ve bir müddet yumuşayana kadar haşlanır. Haşlandıktan sonra süzülür ve soğumaya bırakılır. Bu sırada bir kabın içerisinde limon suyu, sarımsak, zeytinyağı ve dilerseniz tuz  karıştırılarak bir sos elde edilir. Hazırlanan sos soğumuş olan cibes otunun üzerine gezdirilir. Dilerseniz zeytin ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

İpucu: Cibez otunu haşlarken tencerenizin kapağını açık bırakırsanız rengini koruyacaktır. Dilerseniz cibez otunu direkt olarak haşlamadan soyarak da tüketebilirsiniz. Son olarak salatanızın sosuna isteğe göre; nar ekşisi, turunç suyu, sirke, pul biber vs.. damak tadınıza göre eklemelerde bulunabilirsiniz.

Cibez Yemeği Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı Cibez Yemeği Malzemeler:

1 baş cibez otu

1 tane büyük boy kuru soğan

Yarım su bardağı zeytinyağı

1 yemek kaşığı domates salçası

1 yemek kaşığı biber salçası

Cibez Yemeği Tarifi:

İlk olarak cibezi bol su ile güzelce yıkıyoruz. Ardından sirkeli suda bir süre bekletiyoruz. Cibezler iyice temizlendikten sonra 1 cm kalınlığında doğrayın. Bu sırada bir tavanın içerisinde ay şeklinde doğranmış soğanları zeytinyağının kısa bir süre kavurun. Ardından salçaları ve yıkanmış doğranmış cibez otunu ilave edin ve bir süre daha kavurmaya devam edin. Kavurma işlemi bittikten sonra yarım bardak su ilave edin ve tavanızın kapağını kapatın. Bir süre piştikten sonra altını kapatın. Cibes yemeğini sıcak veya soğuk olarak istediğini gibi tüketebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.