Organik Günler

Ceviz Yağı Faydaları ve Kullanımı

Ceviz Yağı Faydaları ve Kullanımı

Ceviz Yağının Faydaları ve Saç, Cilt, vb. gibi güzellik bakımında ceviz yağı kullanımı

Ceviz yağı; bağışıklık sistemini ve beyin hücrelerini güçlendiren, kalp sağlığını koruyan Omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir doğal kaynaktır. İnsan vücudu Omega-3 yağ asitlerini kendi kendine üretemez dolayısıyla sağlığımız için çok faydalı olan bu yağ asitlerini dışarıdan almamamız gerekiyor.

Ayrıca ceviz yağı yalnızca Omega-3 asitleri değil potasyum, magnezyum, bakır ve protein gibi besleyici maddeleri de içermektedir.

Ceviz yağının faydaları yüksek ateşte pişirilmesi halinde etkisini yitirmektedir. Ceviz yağını salata ve soslarınıza ekleyerek kullanabilirsiniz.

Ceviz Yağının Cilde Faydaları

Kırışıklıklara karşı kullanımı: Ceviz yağının cildi güzelleştirici etkisi bilim dünyasından kabul görmüş ve kanıtlanmıştır. Bunun sebebi ise içerisinde bulunan E vitamini ve aminoasitler sayesinde cildi onarır yıpranmaya ve kırışıklıklara karşı savaşır, cildi yumuşatır.

Ayrıca içeriğindeki mineral, antioksidanlar ve vitaminler sayesinde cildin yaşlanmasını geciktirir ve doğal bir nemlendirici görevi görür.

Mantar enfeksiyonu tedavisinde ceviz yağı kullanımı: Ayaklarda oluşan mantarlara karşı ceviz yağı kullanımı çok etkili ve önerilen bir yöntemdir. Piyasada bulunan bir çok mantar ilacı ceviz yağı kadar etki gösterememektedir. Ceviz yağı mantar olan yerlere sürülerek kullanılır.

Egzama ve sedef hastalığına  karşı ceviz yağı kullanımı:Sedef ve egzama hastalığı ciltte kuruluk ve pul pul olmasının yanı sıra bir de kaşındırıcı etkisi sebebiyle kişiye büyük rahatsızlıklar yaşatmaktadır. Ceviz yağı bu hastalığı çare olan en doğal, bitkisel yağlar arasındadır. Kullanmadan önce cilt doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Ceviz Yağının Saç İçin Faydaları

İçerdiği proteinler ile saç derisinde bulunan bakterileri ve ölü hücreleri yok ederek saçı nemlendirir ve saç dökülmesini azaltır.

Ceviz yağı saç köklerini güçlendirerek sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.

Saça parlaklık ve canlılık kazandırır.

Kepek sorununa karşı da etkili bir bitkisel yağdır.

Ceviz yağı kullanımı sonucunda saçınızın hızlı uzadığını görebilirsiniz. Bir çok kişi ceviz yağını saç uzatma özelliğinden dolayı kullanmaktadır.

Ceviz yağı saç uygulaması: En etkili sonucu elde etmek için haftada 2 kere banyo yapmadan önce ceviz yağı saça masaj yapılarak yedirilir.

Ceviz yağı neye iyi gelir?

Yukarıda bir çok faydasını yazmaya çalıştım. Ancak ceviz yağının faydaları bu kadarla sınırlı değil. Yukarıdakilerden haricinde ceviz yağı neye iyi gelir bir bakalım..

Hafızayı güçlendirir.

Kan şekerinin dengelenmesini sağlar.

Öksürük giderici etkisi bulunur.

Dikkat bozukluğu tedavisinde kullanılır.

Bronzlaşma kremi yerine kullanılabilir.

İştahı keserek zayıflamaya yardımcı olur.

Kolesterol düşürücü etkisi vardır.

Ceviz yağının safra ve müshil artırıcı özelliği vardır.

Romatizmal ağrılara karşı oldukça faydalıdır.

Cilde ve saça olan faydalarından dolayı kozmetik firmaları tarafından tercih edilmektedir.

Ceviz yağı nasıl kullanılır?

Ceviz yağı raf ömrü kısa olan bir bitkisel yağdır. Raf ömrü yaklaşık 8-10 aydır. Diğer bitkisel yağlara göre fiyatı daha pahalıdır. Yüksek ateşte ısıtıldığında acı bir tat alır. Zaten sağlık açısından da yüksek ateşte pişirilmesi (yemeklerde) önerilmez. Daha çok salata ve soslara eklenerek tüketilmesi tavsiye edilir.

Ayrıca haricen kullanımında da cilde, saça veya sıkıntılı olan herhangi bir bölgenize sürülerek, masaj yapılarak da kullanılabilir.

Ceviz yağı siğil tedavisi

Siğil sorununa karşı sabah ve akşam olmak üzere günde 2 sefer ceviz yağını pamuğa dökerek siğilli bölgelerin üzerinde bekletiniz. Bu şekilde pamuğu yarım saat kadar siğilin üzerine bekletebilirsiniz. Bunu bir hafta uyguladıktan sonra siğilleriniz yok olacaktır. Bu deneyen kişiler tarafından ispatlanmış bir etkisidir.

Ceviz yağı fiyatı ve satışı hakkında kısa bilgi

İnternet üzerinde 50 ml’lik şişelerde ceviz yağı fiyatı ortalama 20-30 TL civarında satışı yapılmaktadır. Ayrıca aktarlardan veya kozmetik ürünleri satan mağazalardan da temin edebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

2 comments