Organik Günler

Evde Çemen Nasıl Yapılır? Ev Yapımı Çemen Tarifi


EVDE KAHVALTILIK DOĞAL ÇEMEN NASIL YAPILIR?
Çeşitli baharatların salça ile karışımıyla elde edilen kahvaltılık sosa çemen denir.  Kahvaltı sofralarına lezzet ve renk katar. Yöreden yöreye farklı isimler ile adlandırılan çemen Türk toplumunda çok tercih edilen bir kahvaltılık çeşidi. Özellikle domatesin lezzetinin olmadığı kış aylarında kahvaltıda bilhassa acılı ve cevizli olanları daha fazla tercih edilir. Kahvaltılık çemen için en lezzetli tariflerden bir tanesini de sizler için hazırladık.

Evde Çemen Yapımı

Çemen Tarifi İçin Malzemeler:
➤ 1 yemek kaşığı biber salçası
➤ 1 yemek kaşığı domates salçası
➤ 1 yemek kaşığı galeta unu

➤ 3 yemek kaşığı zeytinyağı
➤ 2 yemek kaşığı ince dövülmüş ceviz
➤ Yarım çay kaşığı kimyon
➤ Yarım çay kaşığı nane

➤ Yarım çay kaşığı kara biber
➤ Yarım çay kaşığı kekik
➤ 2 diş ezilmiş sarımsak

Evde Çemen Nasıl Yapılır?

İlk olarak salçalar bir kabın içerisinde karıştırılır. Üzerine zeytinyağı hariç diğer malzemelerin tamamı eklenir ve iyice karıştırılır. Arından zeytinyağı da eklenir ve karıştırılır. Kahvaltılık çemenin tam kıvamına gelmesi için buzdolabında 1 gün bekletebilirsiniz. Çemen’i dilerseniz kahvaltılarda dilerseniz de ara öğünleriniz de tüketebilirsiniz. Çok güzel bir lezzetinin olması yanında içerisinde bulunan baharatlar sayesinde sağlık açısında da oldukça faydalıdır.

İlginizi Çekebilir; Kışlık Domates – Konserve Domates Sosu


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.