Organik Günler

Çavdar Unu Faydaları

çavdar

Çavdar buğdaygiller ailesinden olan ince uzun, arpaya göre daha koyu renkli olan bir tahıl türüdür. Genellikle günümüzde ekmek yapımında kullanıldığından dolayı çavdar bitkisi un haline getirilir. Çavdar unu lifli yapısı sayesinde hazmı kolaylaştırır ve bol miktarda vitamin ve mineral barındırır.

Çavdar Ununun Faydaları

Çavdar ununun en önemli özelliklerinden bir tanesi lifli yapısı sayesinde tok tutucu olmadır. Aynı zamanda sindirimi kolaylaştırır ve yağ yakıcı etki gösterir. Bu özellikleri nedeniyle zayıflamak isteyenlerin diyet listelerinde tercih edilir.

Çinko, bakır, selenyum ve magnezyum bakımından zengin olan çavdar unu diş ve diş etinde ki zararlı bakterileri azaltmaya da yardımcı olur.

İçerisinde  bulunan nişasta sayesinde bağırsakları temizler, kalori yakımını artırır ve yağ yakıcı etki gösterir.

Kolesterolü kontrol etmede yardımcı olur. Özellikle menopoz ve menopoz sonrası dönemlerde kolesterol düzenleyicidir.

Şeker hastaları için en zararsız tahıl olarak tavsiye edilir.

Aşağıda çavdar unu ile yapılmış ekmek görseli bulunmaktadır.

Çavdar Unu Kaç Kaloridir?
Çavdar unu kalorisi  100 gramı 324 kalori gelmektedir.

Çavdar Unu Tarifleri: Çavdar unu ile yapılabilen ekmek, kurabiye, muhallebi, poğaça ve kek tarifleri bulabilirsiniz. Beyaz una alternatif olan çavdar unu hem daha sağlıklı hemde daha masumdur.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.