Organik Günler

Çarkıfelek Çiçeği – Passiflora Bitkisi

Çarkıfelek Çiçeği - Passiflora Bitkisi

Özellikle gerginliğe karşı ve sinirleri yatıştırıcı etkisi ile kullanılan passiflora bitkisi diğer bir ismiyle çarkıfelek çiçeği hakkında tüm merak ettiklerinizi yanıtlamaya çalıştık…

Ana vatanı Tropikal Amerika olan çarkıfelek çiçeği oradan tüm dünyaya yayılmıştır ve 400′ e yakın çeşidi vardır. Ülkemizde bazı türleri süs bitkisi olarak yetiştirilmekte ve tercih edilmektedir. Çarkıfelek çiçeği – Passiflora nemli ve gölgeli duvar diplerini seven ve sarmaşarak yetişen bir bitkidir.

Çarkıfelek bitkisinin yazın açan çiçekleri pembe, kırmızı ve erguvani renktedir. Oldukça gösterişli olan bu bitki tohumuyla yada gövde çelikleriyle çoğaltılabilir. Çarkıfelek bitkisinin bazı türlerinin meyveleri direkt olarak yenildiği gibi bazı türleri ile de içki ve şerbet yapılabilir.

Çarkıfelek Çiçeğinin Bilinen Diğer İsimleri: Passiflora, fırıldak çiçeği ve saat çiçeği olarak da bilinen çarkıfelek çiçeği güzel görünümünün yanında bir çok faydası olan bir bitkidir.

Çarkıfelek Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Gerginliği ve endişeyi ortadan kaldırır.

Sinirleri yatıştırıcı, sakinleştirici özelliği vardır.

Kronik ve sinirden kaynaklı uykusuzluğu tedavi edicidir.

Parkinson ve isteri hastalıklarından kaynaklanan nöbetleri giderir.

Zona hastalığında yatıştırıcı özelliğe sahiptir.

Bu bitki stresle ilgili mesajların merkezi sinir sistemine ulaşmasını önler.

Epilepsi, menapoz, yüksek tansiyon gibi hastalıklara bağlı ağrı ve spazmları giderir.

Almanya’da sinir ve uyku problemi için reçetesiz olarak satılan çarkıfelek bitkisi Avrupa’da da uykusuzluğa, sinire ve huysuzluğa iyi geldiği onaylanmıştır.

Passiflora –  Çarkıfelek Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Kullanımı: İlkbahar sonu çiçekleri açmaya başlayan bu bitkinin yaz ortasına kadar çiçekleri açmaya devam eder. Çiçekleri açmamış veya meyveye dönüşmüş olan dallarda ki yapraklar toplanır ve gölge bir yerde kurutulur. Çarkıfelek bitkisinin çay, tablet, kapsül ve sıvı ekstre gibi çeşitli kullanım türleri vardır.

Çarkıfelek Çayı Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak 1 fincan su kaynatılır. Ardından 1 tatlı karşığı çarkıfelek otu kaynamış suyun içine atılır ve 5 dakika kadar bekletilir. 5 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Çarkıfelek bitkisini yatmadan önce 1-2 fincan içmeniz etkili olacaktır. Gün boyunca 3-4 bardağa kadar içebilirsiniz.

Çarkıfelek Bitkisinin Zararı, Yan Etkisi Var mı?

Çarkıfelek bitkisi bağımlılık yapmaz. Yan etkisi nadirdir ve kişinin günlük hareketini olumsuz yönde etkilemez.

Hamile ve emziren hanımlara tavsiye edilmez.

Kan inceltici ilaç kullananlar doktorlarına danışarak bu bitkiden tüketmelidir.

Xanax, Ambien, Sonata, Lunesta, Barbitüratlar, Rozerem, Valium, monamin oksidaz inhibitörleri, trisiklik antidepresanlar ile birlikte alınmamalıdır.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.