Organik Günler

Çalba Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Çalba Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yetiştiricilerine Resmen Servet Kazandıran Şifalı Bitki “ÇALBA OTU” nedir? Çalba Otunun Faydalarına ve Kullanımına Dair;

Şifalı Bitkilerden Çalba Otu Hakkında Bilgi

Organik Günler – Çalba otunun kökeni Avrupa’ya dayanan çok yıllıklı otsu bir bitkidir. Ülkemizde ise Ege, Akdeniz, Marmara ve Trakya bölgelerinde sıklıkla yetiştirilmektedir. Muma benzeyen bir şekli ve etrafına ışık saçan özelliği vardır. Çalba Otu güneşin en fazla olduğu yaz aylarında çiçek açmaya başlar. Avrupa ve Anadolu’da yaygın olan çalba otunun sadece ülkemizde yaklaşık 200 farklı türü bulunur.

Çalba Otunun Bilinen Diğer İsimleri: Bazı yörelerde isimleri farklılık göstermektedir. En fazla kullanılan isimleri calba otu, sığır kuyruğu, kral mumu ve sığır otu’dur.

Çalba otundan en etkili şekilde faydalanmak için yaprakları kahverengileşmeden yani yaz mevsiminin ortasında toplanıp kurutulması gerekmektedir. Çiçekler ise sonbahara kadar kuru bir havada toplanıp kurutulabilir. Toplandıktan sonra kurutacağınız yerin kuru olması önemlidir. Nemli bir ortamda çalba bitkisi özelliğini kaybedebilmektedir.

Çalba Otunun Faydaları – Hastalıklara Karşı Kullanımı

* Çalba otunun göğsü yumuşatma özelliği vardır. Öksürüğü iyileştirir.

* Güçlü bir balgam söktürücüdür.

* Ses kısıklığına karşı şifalıdır. Sesin boğuklaşmasına karşı da kullanılır.

* Mide üşütmesinden kaynaklanan karına ağrılarını tedavi eder.

* İyi bir idrar söktürücüdür.

* Sakinleştirici etkisi vardır.

* Solunum yolları mukozasının enfeksiyonunu tedavi eder.

* Çalba yaraları iyileştirmede önemli etkiye sahip bir bitkidir. Yaraların hızlı tedavisi ile ilgili ayrıca bknz. Tıbbi Sarısabır Bitkisi Aloe Vera Faydaları

* Cildi yumuşatıcı ve saçları parlaklaştırma etkisi vardır.

* Grip, şiddetli ateş, bademcik, kas ve eklem ağrılarına karşı şifalıdır.

Çalba Otu Nasıl Kullanılır? Çalba Çayının Yapılışı;

Kullanımı: Çalba otu cilt ve saçlar için taze çiçekleri banyo suyuna katılarak faydasından yararlanılır. Eğer yaraları tedavi etmek için kullanmak istiyorsanız yaprak ve çiçekler lapa hale getirilir. Arından şikayet edilen bölgeye sürülerek uygulanır.

Çalba Otu Çayı Hazırlanışı: Çalba otunun zamanında toplanıp kurutulmuş yaprak ve çiçekleri ile çalba otu çayını hazırlayabilirsiniz. Bu çay çalba otunun tüm şifalarından faydalanmanızı sağlayacaktır. 2 tatlı kaşığı kurutulmuş çalba bitkisini bir demliğin içerisine koyun. Üzerine 2-2 buçuk su bardağı kaynamış su ilave edin ve demlemeye bırakın.Yaklaşık 5-10 dakika demlendikten sonra çayınız hazır olacaktır. Süzdükten sonra içebilirsiniz. Çalba çayını günde 3 defa 1’er bardak tüketebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

1 comment

  • Çalba otu görseli yanlış… kullanılan ada çayı görselidir.