Organik Günler

Buğday Sirkesi Nedir, Nasıl Yapılır?


Buğday Sirkesi Hakkında Bilgi

Tüm sirke çeşitlerinin faydaları saymakla bitmez, buğday sirkesi de bu sirkelerden biridir ve pek fazla kişi tarafından bilinmez. Cildi onarıcı, hücre yenileyici, bağışıklık güçlendirici ve daha birçok özelliği ile ön plana çıkan buğday sirkesinin yapılışını ve faydalarını sizlerle paylaşmak istedik.

Sirke genellikle yemeklerde ve salatalarda sos olarak veya turşu yapımında kullanılan ekşi suya verilen addır. Bu su çoğunlukla üzüm, elma gibi meyvelerde yapıldığı gibi aslında fermente olan her şeyden yapılabilmektedir.

Sirkenin her çeşidi vücut için tam bir antioksidan kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek adeta hastalıklara karşı koruyucu kalkan görevi görür. Buğday sirkesi de en mucizevi sirke çeşitlerindendir. İçerisinde barındırdığı kil ve magnezyum sayesinde; vücut direncini artırmak, grip ve virüslere bağlı hastalıklara karşı korunmak için buğday sirkesi oldukça faydalıdır.

Buğday sirkesi faydaları nelerdir?

Buğday sirkesi özellikle vücutta ki hücreler üzerine etki eden bir yapıya sahiptir.

Cildi yenileyici özelliği vardır.

Vücutta biriken zararlı toksinlerin dışarı atılmasında ve cilt gözeneklerinin sıkılaşıp onarılmasında yardımcı olur. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde ciltte ki kırışıklıkları ve çizgileri yok eder.

Tırnak ve saçları güçlendirmede fayda sağlar. 

Zayıf ve cansız saçları güçlendirerek, saç dökülmelerini önleyici özelliktedir. Ayrıca kepek sorunlarını da giderir. Saçta ki ph dengesini düzenleyerek saçlarınızı parlak, canlı ve pırıl pırıl yapar.

Buğday maalesef her markette kolaylıkla bulunabilen bir sirke değildir. Bu sebeple eğer buğday sirkesinin mucizevi faydalarından yararlanmak istiyorsanız kolay bir şekilde evinizde de hazırlayabilirsiniz.

Buğday Sirkesi Nasıl Yapılır?

Buğday sirkesi çok kolay bulunabilen bir sirke olmaması sebebiyle kendiniz yapmanız daha mantıklı olacaktır. Ayrıca her zaman ev yapımı bildiğimiz ürünleri kullanmakta fayda vardır. Sirke yapımında özellikle dikkat etmeniz gereken buğdayın doğal kabuklu buğday olmasıdır.

Malzemeler:

⚠ 1/2 kilogram buğday
⚠ 2 litre içme suyu
⚠ 1 tatlı kaşığı kaya tuzu
⚠ 1 fincan organik sirke (hangisi olduğu fark etmez)

Buğday Sirkesi Tarifi: 

İlk olarak buğdayları mutfak robotundan geçirin. Una göre biraz daha pütürlü bir yapıya sahip olacak. 3 litrelik cam bir kavanozun içerisine robottan geçirdiğiniz buğdayları koyun. 1 kahve fincanı sirkeyi, suyu ve kaya tuzunu başka bir kapta tuz eriyene kadar karıştırın. Tuzu eriyen karışımı buğdayların üzerine dökün ve tahta bir kaşık yardımı ile karıştırın.

Hazırladığınız karışımın kapağını temiz bir bez ile kapatın. 2 hafta boyunca serin ve karanlık bir yerde bekletin. Karışımı 2 hafta boyunca her gün tahta kaşıkla karıştırın.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

1 comment

  • Selam. bilgi için teşekkür ediyorum öncelikle. sitenizi beyaz çay araması yaparken buldum. bu konuda ilgimi çekti. peki 15 gün sonra kullanıma hazır mı? elma sirkesi gibi sirke anası oluşuyor mu. ne kadar ve ne şekilde bekletmeliyiz. 15 gün tülbent ile bekleme sonrası kapak kapamalımıyız? şimdiden teşekkür ederim. bir de beyaz çay satışınız var mı?