SAÇ DÖKÜLMESİNE, YIPRANAN SAÇLARA, KEPEKLENME ve SAÇ BEYAZLAMASINA, EGZAMA & MANTAR GİBİ CİLT HASTALIKLARINA KARŞI BITTIM SABUNU DOĞAL BİR KAYNAK. FAYDALARINA ve SAÇ – CİLT İÇİN KULLANIMINA, HAKKINDA BİLGİLERE DAİR;

Organik Günler – Ülkemizde Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişen bıttım bitkisinden yani diğer bir adıyla menengiç meyvesinden elde edilen organik bir sabundur. Bıttım yani menengiç bitkisi başlı başına bir şifa deposudur. Sabunu gibi aynı zamanda kahvesi de çok yararlı ve meşhurdur.  Bıttım’dan sabun yapımı aşamasında bitkinin yağı kullanılır. Tamamen doğal ve el yapımı olan bu sabun daha çok Mardin ve Siirt illerimizde yaygın olarak üretilir. Bıttım sabunu saç için çok faydalı tamamen doğal organiktir.

Bıttım Sabunu Nelere İyi Geliyor, Faydaları Nelerdir?

* Saç dökülmesini tamamen durdurur.
* Saçların beyazlamasını önler. 7-8 ay düzenli kullanımında saçları eski beyazlığına kavuşturur.
* Kepekleri tamamen yok eder.

* Saç derisinde oluşan bakterileri yok eder.
* Bıttım sabunu saçı besler, yumuşak ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlar.
* Mikrop öldürücü özelliği vardır. Bu sayede deri hastalıklarına karşı faydalıdır. (egzama, mantar, sivilce, yara ve tahriş)
* Gözenekleri açarak varisleri önemli derecede rahatlatır. Varislerin tedavisi ile ilgili ayrıca bknz: At Kestanesi Zeytinyağı ile Varis Kürü

ÖRNEK BİR BITTIM SAFABUNU YAPILIŞINA DAİR GÖRSEL;

Evde Doğal Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır?

Bıttım Sabunu Saç veya Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

SAÇ İÇİN KULLANIMI: Düzenli olarak kullanılması gereken bir organik bir sabundur. Bıttım sabunu kullanırken başka kimyasal şampuanların kullanılması etkisini azaltacaktır. Bu sebeple bir gün bıttım sabunu ile bir gün şampuan ile yıkamanız doğru olmaz. Ayrıca her gün değilde 2 günde bir saçını yıkamanız tavsiye edilir. Fakat her gün yıkanmanız gerekiyorsa; yine şampuan kullanmadan bıttım sabunu ile saçınızı yıkayabilirsiniz.

Saçlarınızı iyice ıslattıktan sonra bıttım sabununu güzelce saç derinizde köpürtün. Saç diplerinize masaj yaparak  sabunu iyice yedirin ve tüm saçınıza uygulayın. Ardından ılık su ile iyice durulayın.

CİLT – VÜCUT İÇİN KULLANIMI: Bıttım sabununu yalnızca saç için değil normal yaşamınızda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sivilceleri tamamen yok eder ve sivilce oluşumunu önleyicidir. Ayrıca egzama, mantar vs. deri hastalıklarında da faydalı olduğundan bahsetmiştik.

Bıttım Sabununun Zararları veya Yan Etkisi Var Mıdır?

Tamamen doğal bir şekilde menengiç yağından elde edilen bu organik sabun her hangi bir göstermez. Her yaş grubu gönül rahatlığı ile bıttım sabununu kullanabilir. Fakat özel bir hastalığı olan kişilerin her şeyde olduğu gibi doktoruna danışarak kullanmalarında fayda vardır.

Piyasa Fiyatına Dair; Yabancı turistler tarafından da oldukça ilgi gören bıttım sabunu piyasada kilosu yaklaşık 20-25 TL den satılır. Aktarlarda, organik ürün pazarlarında, internette ve bazı eczanelerde bıttım sabununu bulabilirsiniz.

Bıttım sabunu satın alan – kullanan okurlarımız mutlaka yorumlarını yazarak bilgi ve önerilerini kullanıcılara aktarsın. Sağlıcakla Kalınız.