Organik Günler

BEYAZ ÇAY NEDİR, FAYDALARI NELERDİR?

BEYAZ ÇAY NEDİR, FAYDALARI NELERDİR?

GENÇLİĞİN İKSİRİ BEYAZ ÇAYIN FAYDALARI, ÖZELLİKLERİ HAKKINDA BİLGİ ve BEYAZ ÇAY DEMLEME YÖNTEMİNE DAİR

Organik Günler – Beyaz çay bildiğimiz siyah çay ve yeşil çay ile aynı bitkiden elde edilen bir çay türüdür. Beyaz çayı diğer çaylardan ayıran fark yaprakları ve yaprakların işlenme şeklini farklı oluşudur. Henüz tam olgunlaşmayan ve açılmamış çayın yaprakları toplanarak beyaz çay elde edilir. Beyaz çay ismini yaprakların üzerinde ki beyaz tüylerden almaktadır.

? Aynı bitkiden elde edilen bu 3 çay tamamen farklı lezzetlerde içeceklerdir. Siyah çay herkesin bildiği üzere daha sert bir tada sahiptir. Yeşil çay daha hafif ve bitkisel bir tada sahiptir. Beyaz çay ise bu iki çaydan farklı olarak daha aromatik ve yumuşak bir lezzettedir.

Zayıflama, kanserden korunma ve gençlik – güzellik iksiri olarak kullanılan beyaz çayın faydalarını özetleyecek olursak;

Beyaz Çay Neye İyi Gelir, Faydaları Hakkında Bilgi

– Beyaz çay işlenme aşamasında yeşil çaya göre daha az okside olması sebebiyle antioksidan bakımından yeşil çaya oranla çok daha zengindir.

– İçerisinde bulunan kateşinler kanserli hücrelerin büyümesini önler.

– KANSERE KARŞI ETKİLİ. Beyaz çay düzenli tüketildiğinde karaciğer, cilt, göğüs, prostat, akciğer, yemek borusu, pankreas, mide ve yumurtalık kanseri gibi bir çok kanserin oluşma riskini azaltır.

– KALBE İÇİN YARARLIDIR. Kalp hastalıkları riskini azaltır.

– Tansiyonu düşürücü özelliği vardır. Kan akışını iyileştirir.

– GÜZELLİK DOSTU. Cilt için çok faydalıdır. Cilt hücrelerini yeniler, yaşlanma belirtilerini geciktirir.

– ZAYIFLATIYOR. Vücutta yağ birikimini önlüyor, metabolizmayı hızlandırıyor. Bu sayede kilo vermede kolaylık sağlıyor.

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Malzemeler:

  • 2 çay kaşığı beyaz çay
  • 1 bardak su

Hazırlanışı: Beyaz çayı demlerken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta suyun sıcaklığının 70-75 derece civarında olmasıdır. Suyu kaynattıktan sonra yaklaşık 5-7 dakika kadar bekletin. Ardından içerisine 2 çay kaşığı beyaz çayı ilave edin. Yaklaşık 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Demleme işlemi bittikten sonra süzerek tüketebilirsiniz. Beyaz çay başta da belirttiğimiz gibi yumuşak bir tada sahiptir. Bu yüzden sade olarak da tüketilebilir. Ama dilerseniz bal, süt veya limon ile tatlandırabilirsiniz.

Beyaz Çay Zararları; Siyah çay ve yeşil çaya göre daha az olmasına rağmen yine de kafein içeren bir çaydır. Bu sebeple gebelik ve emzirme dönemlerinde içilmesi tavsiye edilmez. Beyaz çay fazla tüketildiğinde çarpıntı, yüksek tansiyon, mide bulantısı, kusma ve uykusuzluk gibi bir takım rahatsızlıklar oluşturabilir. Kafeinin fazla tüketimi yine depresyon belirtilerini artırır.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.