Organik Günler

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir – Bitkisel Yöntemler


Baş ağrısı bazen yorgunluk sonucu bazen strese bağlı olarak yaşam boyu karşımıza çıkan bir rahatsızlıktır. Bunların haricinde baş ağrısına sebep olan bir çok etken – hastalık vardır. Sinüs kökenli küme ve migren gibi…

Yazımızın içeriğinde baş ağrısına iyi gelen bitkisel yöntemlerden bahsedeceğiz. Kimyasal hap – ilaç kullanmak yerine doğal yöntemleri tercih etmeliyiz. Ancak kişiye göre bu yöntemlerin uzman veya deneyimli kişilerin kontrolünde uygulanması gerekebilir.  Şimdi maddeler halinde baş ağrısına ne iyi gelir tek tek bakalım…

Baş ağrısına neler iyi gelir? İşte sizler için derlediğimiz tüm doğal yöntemler!

Doğal – bitkisel yöntemlerle bağ ağrını geçirmek için bir çok seçenek var. Tercih sizin;

Rahatlatıcı Mucizevi bir Bitki; Sarı Kantaron

Doğal bir anti depresan olan sarı kantaron bitkisinin özellikle motivasyon eksikliğinde ve moral bozukluğunda kullanımı yaygındır. Baş ağrısına karşı da rahatlatıcı ve hafifletici etkiye sahiptir. Aktarlardan sarı kantaron temin ederek çayını hazırlayabilirsiniz.

Nane Yağı ve Çayı Kullanımı
Pek çok kişi üzerinde yapılan denemelerde; alın bölgesine nane yağı sürülmesi baş ağrılarını azaltmıştır. Baş ağrısını geçirmek için ayrıca nane çayı yaparak tüketebilirsiniz.

Gerilim Tipi Baş Ağrısına ve Migrene Karşı VEBA OTU;

Strese bağlı gerilim durumlarında ve migren ataklarında baş ağrısını hafifletmek için veba otu kullanılabilir. Bunun için standardize edilmiş veba otu ekstraktı almalısınız.

Uyarı: Veba otunun karaciğere olumsuz yönde etkisi olabilir. Bu yüzden veba otu kullanılacaksa mutlaka uzman kontrolünde olmalıdır. Kullanımının ve dozajının doğru ayarlanması gerekir. Ayrıca küçük çocuklar, bebekler ve hamileler kullanamaz.

Bağ Ağrısına ve Mide Bulantısına Zencefil

Baş ağrısına karşı zencefil de güzel bir tercih olacaktır. Zencefilin baş ağrısını geçirmesinin yanı sıra mide bulantılarına karşı da çok faydalı olduğu bilinir. Bağ ağrısını geçirmek için zencefilin her çeşidini kullanabilirsiniz.

İsterseniz taze zencefil alarak salatalara ve içtiğiniz suya karıştırabilir, isterseniz toz veya kök zencefil ile çay yaparak tüketebilirsiniz. Kullanım sonucunda baş ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Sakinleştirici ve Yatıştırıcı Bitki; Kedi Otu ile Baş Ağrısı Tedavisi

Kedi otu bitkisinin sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi vardır. Baş ağrısı için önerilen bitkiler içerisindedir. İlaç sektöründe ve bitki çayı yapımında çokça kullanılan şifalı bir bitkidir.

Özellikle Migrene Karşı Gümüşdüğme Otu – Bitkisi
Gümüşdüğme uzun yıllardan beri bağ ağrısı ve migren tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle migrene karşı en çok önerilen şifalı bitkiler arasında bulunur. Genellikle gümüşdüğme ekstresi olarak satılır ve kullanılır. Ayrıca bu bitkinin yaprakları ile çay yaparak da kullanabilirsiniz. Yorgunluğu giderir, bağ ağrısını geçirir, migrene iyi gelir…

UYARI:

Gümüş düğme otunu hamile bayanların kullanması tavsiye edilmez. Rahim kasılmasına sebep olabilir. Bu da düşük ve erken doğum riskini oluşturabilir.

Ağzında yara olan kişilere de önerilmez.

Ağızda, dudaklarda ve dilde aft, şişkinlik, tahriş gibi yan etkilere sebep olabilir. Kısacası gümüşdüğme bitkisinin uzman kontrolünde kullanılması gerekir.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.