Organik Günler

Balzamik Sirke Nedir, Faydaları Nelerdir?

Balzamik Sirke Nedir, Faydaları Nelerdir?

Aceto Balsamico, BALZAMİK yada BALSAMİK SİRKE HAKKINDA BİLGİ, BALSAMİK SİRKENİN YAPILIŞI VE FAYDALARINA DAİR;

Organik Günler – Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz balzamik sirke yapılışı ve lezzetiyle merak uyandıran bir sirke çeşidi. Ayrıca balzamik sirkenin insan sağlığı açısından faydaları da saymakla bitmiyor. İtalya’da doğan ve yayılan balzamik sirke son zamanların en popüler sirkesi. En önemli özelliği ise uzun yıllar bekletildikten sonra tüketilmesidir. Yani tıpkı şarap gibi yıllar geçtikçe değeri ve lezzeti artar.

Balzamik Sirke Nedir?

Balzamik sirke aslında bir çeşit üzümden elde edilir. Bu üzüm İtalya’da Modena bölgesinde yetiştirilmektedir. Beyaz Trebbiano cinsinde olan bu üzümün diğer üzümlerden farkı sirkesinin daha keskin bir yapıya sahip olmasıdır. Yapılışı tıpkı bildiğimiz sirkelere benzeyen balsamik sirkenin tadı diğer sirkelere göre çok daha fazla lezzetlidir. Özellikle salatalara muhteşem bir tat katar. Bu özelliği sayesinde tüm dünya’da yayılması ve tanınması kısa bir sürede gerçekleşmiştir.

Balsamik Sirkenin Faydaları

* Kalp – damar sağlığı açısından faydalıdır. Damarları temizler, kan akışını düzene sokar.

* Gastrit, mide bulantısı, mide yanması gibi tüm mide hastalıklarına karşı şifalıdır.

* Hazımsızlık ve sindirim problemi yaşayanların sorunlarını giderir.

* Şeker hastalığına yakalanma riskini önler. Şeker hastaları için şifa sağlar.

* Kadınlarda olan vajinal enfeksiyonları giderir, oluşmasını engeller.

* Deride oluşan lekeleri temizler. Sivilce problemine karşı fayda sağlar.

* Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu dış etkenlere karşı korur.

* 2-3 ay düzenli kullanıldığında kolesterol problemini tamamen giderir.

* Balsamik sirke hormonları düzene sokar.

* Alzhemira hastalığına karşı şifa sağlar. Kan dolaşımını düzenlemesi sebebiyle beyni dinlendirici özelliğe sahiptir.

Balzamik Sirke Nasıl Yapılır?

Eğer iyi bir balzamik sirke elde etmek istiyorsanız kullanacağınız üzümlerin mutlaka çok olgun üzümler olması gerekir. Eğer üzümler henüz olgunlaşmamış ise bir müddet güneşte bekletilmelidir. Güneşte bekleyen üzümler olgunlaşır ve tat olarak daha keskin bir hal alır. Olgun veya olgunlaşmış üzümler ilk olarak ezilerek posasından ayrılır. Suyu çıkan üzümler ağzı açık derin bir kazanın içerisinde yaklaşık 1 gün yani 24 saat boyunca çok kısık ateşte kaynatılır. Kaynama işleminden sonra karışım daha koyu bir kıvam alacaktır. Kaynama işlemi bittikten sonra karışım fıçıların içerisine alınır.

Burada önemli olan nokta fıçının neden yapıldığıdır. Sirkenin konulacağı fıçı meşe ağacından yapılmalıdır. Meşe ağacından yapılan fıçı sirkeye özel bir aroma katar. Fıçılara konulduktan sonra içerisine sirke mayası eklenir ve sirkeler uzun yıllar olma aşamasına terk edilir. 5-10 hatta 20 yıl bekletilen sirkeler ne kadar çok bekler ise o kadar değeri ve lezzeti artar.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.