Organik Günler

Bal Sirkesi Hakkında Bilgi – Yapımı ve Faydaları

Bal Sirkesi Hakkında Bilgi - Yapımı ve Faydaları

SON DÖNEMDE HIZLI BİR ŞEKİLDE BİR ANDA POPÜLER OLAN BAL SİRKESİ HAKKINDA DETAYLI BİR YAZI HAZIRLADIK. GERÇEK ARI BALI İLE HAZIRLANAN BAL SİRKESİNİN FAYDALARINA VE YAPIMINA DAİR;

Organik Günler –  Aslında yapımı çok kolay olan değişik bir sirke türüdür. Bal sirkesi bildiğimiz arı balının fermente edilip bir müddet bekletilmesiyle elde edilir. Diğer sirkelere göre farklı özellikler gösteren bal sirkesi vücudu temizleyici özelliği ve beyin, sinir ve sindirim sistemlerine iyi gelmesiyle ön plana çıkmaktadır.

Evde Doğal Bal Sirkesi Yapımı

Yapımı aslında çok kolaydır ancak oluşumu biraz zaman istiyor. Öncelikle neler gerekli bir bakalım;
Bal Sirkesi Yapımı için Malzemeler:
* 1 kg gerçek arı balı
* 2 litre su
* 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu
* 1 çay kaşığı maya
* 1 dilim ekmek (ekmeğin iç kısmı olacak)

Evde Bal Sirkesinin Yapılışı: İlk olarak 2 litre su kaynatılır. Kaynayan su 1 kg balın üzerine dökülür. Bal ve su karışımının mayalanmasını hızlandırmak için karışımın içerisine 1 su bardağı taze sıkılmış meyve suyu ilave edilir. 1 çorba kaşığı ılık su ile 1 çay kaşığı mayayı karıştırın. Hazırladığınız karışımı 1 dilim ekmek içinin üzerine sürün. Ekmek maya karışımını hazırladığınız ballı su karışımının üzerine koyun ve üstünü bir tülbent ile örtün. 15 gün kadar bu şekilde bekletin ve ardından ekmek içini ve üzerinde biriken köpüğünü alın.

Karışımı süzdükten sonra elde edilen sıvıyı yine üzerini tülbent ile örterek açık havada 1 ay kadar bekletin. 1 ay sonra karışım sirkeleşmiş olacaktır. Elde ettiğiniz bal sirkesinin elma ve üzüm sirkesine göre daha tatlımsı bir tadı olacaktır. Eğer sirkenin tadı damak tadınıza uygun değilse sakın atmayın. Bal sirkesi çok iyi bir temizlik malzemesi olacaktır. Temizleme, dezenfekte etme ve parlatmada bal sirkesi inanılmaz etkili bir karışımdır.

Bal Sirkesi Faydaları Hakkında Bilgi

Sindirimi kolaylaştırır.

Kilo vermede yardımcıdır.

Cildi besleyici ve gençleştirici özelliği vardır.

Boğaz ağrısı ve saman nezlesine karşı şifa sağlar.

Bal sirkesi mide rahatsızlıklarını önler.

Vücudumuzda ki kanın dolaşımını kolaylaştırır.

Suya karıştırılarak elde edilen buharı ses kısıklığına ve sinüslere iyi gelir.

Turşu ve salamura yapımında kullanılabilir.

Bal Sirkesi Nerelerde Bulunur? Nereden Satın Alınabilir?

Bal sirkesi kolaylıkla marketlerde bulunabilecek bir sirke değildir. Mutfaklarda sıklıkla kullanılmadığı için ve daha yeni yeni faydaları ortaya çıktığı için sanayi üretimi yapılmaya başlanmamış bir üründür. Bu sebeple bal sirkesini dilerseniz evinizde kendiniz yapabilir, dilerseniz de organik köy ürünleri satan pazarlardan temin edebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.