Organik Günler

Ayrık Otu Nedir? Faydaları ve Zararları

ayrık otu

Ayrık Otu Hakkında Bilgi

Aslında hepimizin görsel olarak bildiği, ancak bir çoğumuz tarafından ayrık otu ismiyle bilinmeyen, genellikle yabani tarla bahçe otu, bitkisi veya çimeni şeklinde bilinen bu otun pek çok faydası var.

Ancak sağlığa faydalarının haricinde maalesef ki tarlalara bahçelere zararları da olabiliyor. Bu yüzden sizlere ayrık otunun faydalarını anlatarak ayrık otu ile mücadele yöntemlerini de öğreteceğiz…

Ayrık Otu Nedir?

Ayrık otu buğdaygillerden olan yabani bir bitkidir. İlkbahar ve sonbahar aylarında toplanan bu bitki kurutularak kullanılır.  Kökü kullanılan bu bitkinin kök rengi sarımtırak beyazdır. Kökleri yüksek miktarda şeker ve potar bulundurur.  Ayrık otu 1 metreye kadar uzayabilen yabani bir bitkidir.

Ayrık Otunun Başlıca Faydaları şu şekildedir;

Ayrık otu güçlü bir idrar söktürücüdür.

Böbrek ve mesane taşlarını atıcı etkisi vardır.

Vücutta ki toksinleri temizleyicidir.

Kanı temizler.

Vücudu zinde tutar, bedeni güçlendirir.

İdrar yolları enfeksiyonlarını iyileştirir.

Sarılık hastalığına karşı tedavi edicidir.

İshale karşıdır.

Mide rahatsızlıklarında tedavi edicidir.

Ateşli hastalıklarda hastayı rahatlatır.

Romatizmal rahatsızlıklarda kullanılır.

Ergenlik sivilcelerini geçirici etkisi vardır.

Özellikle kireçlenmeye karşı kullanılan oldukça etkili bir bitkidir.

Ayrık Otu Kökü

Kırkkilit ve ayrıkkökü olarak da bilinen bu otun kökü kaynatarak kullanılmaktadır. Öncelikle ilkbahar ve sonbahar aylarında topraktan kazılarak toplanan bu ot toplandıktan sonra iyice yıkanarak temizlenir. Yıkandıktan sonra gölgede veya güneşte kurutulması sağlanır.

Ayrık otu kökü nasıl kullanılır?

Kurutulan bu kökten 2 tatlı kaşığı kadarı 1 bardak su ile birlikte kaynatılır.

Ardından ocağın altı kapatılır ve 10 dakika bekletildikten sonra hazır hale gelir.

Gün içerisinde 3 kere 1 er bardak içilmesi tavsiye edilmektedir.

Dilerseniz tatlandırmak için bal, limon veya nane ilave ederek içebilirsiniz.

Ayrıca ayrık otunun mekke ayrığı ve domuz ayrığı gibi çeşitleri de vardır.

Ayrık Otu ile Mücadele Nasıl Yapılır?

Ayrık otunun oluşmaması için bahçenizde bulunan çimleri olabildiğince sık ekmeniz de fayda olacaktır. Boş bir alan bıraktığınızda ayrık otunun çıkma ihtimali daha fazla olacaktır.

Ayrıca çim biçme sırasında ayrık otunun çıkmaması için çok fazla derinden biçmemeniz gerekmektedir.

Bu otun çok fazla çıkmasında ki bir diğer sebep ise çimlerin çok çıkması için kullanılan zirai bir takım ilaçlardır. Bu tür kullandığınız ilaçlar var ise daha kontrollü bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede ayrık otu çıkmasını da azaltacaktır.

Ayrı otu ile kimyasal mücadele etmek isterseniz herbisit denilen bitkilerin ölümüne sebep olan ilacı tercih edebilirsiniz. Fakat bu ilacı kullanırken oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ayrık otunu yok ederken ağaçların köklerine ve yapraklarına zarar verebilir onları da öldürebilirsiniz. Herbisit yerine bizim tavsiyemiz ayrık otunun çıkmasını tamamen engelleyecek bir yöntemdir.

Elinizle bu otları kökünden koparma işlemi gerçekleştirirseniz daha kesin ve sağlıklı sonuçlar elde edeceksiniz. Bu işlem biraz zaman alabilir veya yorucu olabilir fakat kimyasal ilaç kullanmaktan daha sağlıklı olacaktır.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

2 comments

  • Ayrık otu toprak yüzeyine yayılan kalın kök sistemine sahip bir bitkidir .Mücadelesi ise kökleri yakılıp külü su ile karıştırılıp suyu bitki üzerine püskürtülür.
    Bulut EKOLOJİ

  • Herbisit gibi bi zehri önermek… ayrıkotu yok ederken ölebilirsiniz demek gibi bir şey.