Organik Günler

Asrın Bitkisi: Stevia – Şeker Otu Faydaları ve Üretimi

Asrın Bitkisi: Stevia - Şeker Otu Faydaları ve Üretimi

Asrın Bitkisi olarak son günlerde adını sıkça duyduğumuz stevia bitkisi yani diğer bir adıyla şeker otuna ilgi artıyor…

Organik Günler – Menşeyi Paraguay olan şeker otu bitkisi bir diğer adıyla stevia bitkisi diyabet hastalığına çare oluyor. Tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılan bu bitki Türkiye’de Rize’de deneme olarak ekimi yapılmış ve başarılı sonuç alınmıştır. Tüm dünya’da 5 milyar dolarlık bir pazara sahip olan bu tatlandırıcı bitki görünen o ki daha da artışa geçecek.

Asrın bitkisi olarak tanımlanan bu bitki bir takım işlemlerden geçtikten sonra şekerle kıyaslandığından yaklaşık 400 kat daha fazla tatlandırıcı özellik taşıyabiliyor.

Diyabetin yanında hipertansiyon ve obezite gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılan şeker otu için doğal bir tatlandırıcı diyebiliriz. İçerisinde hiç şeker bulunmamasına rağmen tat alma hücrelerine %400 tatlıymış hissi verir. Bu sebeple diyabet hastaları için çok fazla tercih edilmemektedir.

Şeker Otu yani Stevia Bitkisinin Faydaları

Yüksek tansiyona iyi gelir.

Başta da özellikle belirttiğimiz gibi şeker hastalığının tedavisinde önemli bir yere sahiptir.

Vücutta ki asit dengesini sağlayıcı ve koruyucu etkisi vardır.

Mide ve bağırsağı koruyucu etkiye sahiptir.

Cildi besleyicidir, kırışıklıkları düzeltir. Sıkılaştırıcı etkisi vardır.

Kabızlığı giderici etkisi vardır.

Depresyon ve asabiyeti giderici özelliğe sahiptir.

Sivilceleri giderici özelliği vardır.

Kilo almadan sigarayı bıraktırıcı özelliği vardır. Nikotin istediğini azaltır.

Şeker Otu Nasıl Tüketilir? Şeker otunun çeşitli kullanım şekilleri vardır. Bunlardan birincisi  yapraklarının çiğ olarak tüketilmesidir. İkincisi kurutularak tüketilmesidir. Üçüncüsü ise kurutulmuş yaprakların bir havan yardımıyla dövülerek çay haline getirilerek tüketilmesidir.

Şeker Otunun Zararları – Yan Etkileri: Şeker otu bitkisinin bilinen bir yan etkisi, zararı yoktur. Fakat yapılan araştırmalara göre erkekler için kısırlığa sebep olabileceği düşünülmektedir.

Stevia Bitkisini Nereden Bulabilirim?

Antalya’da 2010 yılında üretimine başlanan şeker otu ilk ürününü 2012 yılında vermiştir. 2014 yılında ise Gaziantep’te ekilmiş ve yayılmaya başlamıştır. Ülkemizde şeker otunun fide veya tohum şeklinde satışı yapılmaktadır.

Şeker Otu fidan ve tohum fiyatları:Şeker otu İnternet üzerinde yapılan satışlarda 15-20 tohumluk paketleri 5 ile 10 TL arasında satılmaktadır. Fidesinin ise 30 TL’den satışı yapılmaktadır.

Stevia – Şeker Otu Nasıl Üretilir?

Şeker Otu Yetiştiriciliği: Şeker otu kolay yetiştirilen çok fazla bakım istemeyen bir bitkidir. Saksıda yetiştirmek için öncelikle saksının içerisine toprağı koyun. Ardından tohumu ilave edin ve tohum kalınlığında toprak ekleyin.

3 gün boyunca güneş almayacak bir ortama koyun. 3 gün sonunda can suyunu bol bir şekilde verin ve gün içinde belirli zamanlarda güneş alan bir ortama koyun. Her gün düzenli olarak sulayın. Mayıs ve Ağustos aylarında yetiştirilen bir bitkidir ve her türlü toprakta yetiştirilebilir. Ancak organik gübre kullanmanızı ve organik stevia üretmenizi temenni ederiz…


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

4 comments