Organik Günler

Sıvı Altın Argan Yağı Güzellik Sırları

Sıvı Altın Argan Yağı Güzellik Sırları

UNESCO’nun koruma altına aldığı ARGAN AĞACI meyvelerinden elde edilen bu mucizevi güzellik iksiri bir çok bölgede sıvı altın olarak ismini almıştır. Sıvı altın argan yağının kullanımına ve faydalarına dair makalemizi mutlaka okuyun…

ARGAN YAĞI HAKKINDA KISA BİLGİ: Daha çok Fas’ın güneybatısında yetişen argan ağacı 10 metreye kadar uzayabilen ve 150-200 yıl ömrü olan bir ağaçtır. Sarı-yeşil küçük çiçekleri olan bu ağaç Fas zeytin ağacı olarak da bilinir. Meyvesinin içi yumuşak dışı sert bir yapıya sahiptir. Bu meyveden argan yağı elde edilir.

Çoğunlukla kurak bölgelerde yetişen bir ağaçtır. Bu sebeple argan ağacı erozyonu engellemede önemli bir yere sahiptir. Nesli tüketmekte olan bu ağaç UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

İçerisinde bulunan yüksek E vitamini sayesinde argan yağı saç ve cilt için çok faydalıdır. Bunun yanında içerisinde alfa, gama ve beta bulunur.

Güzellik İksiri Argan Yağının Mucizevi Faydaları şu şekilde özetlenebilir;

Argan Yağının Cilt İçin Faydaları: İçerdiği E vitamini sayesinde cilde faydalı olduğunu belirtmiştik. Bunun yanında ciltteki kırışıklıkları da giderici özelliğe sahiptir. Ciltte ki hücreleri yenileyicidir. Göz altı torbalarının da oluşmasını önler. Cildi nemlendirici ve yumuşatıcı özelliği vardır.

Cilde parlaklık verir. Cildi tahriş edici hiç bir madde içermez bu sebeple tüm vücutta gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Cildi Mikroplardan Arındırır: Antioksidan özelliği sayesinde cildi serbest radikallerden ve mikroplardan temizler. Böylelikle cildin erken yaşlanmasını ve kırışıklıkları önler.

Kuru Ciltler İçin Kullanımı: Özellikle kış aylarında havaların soğuk olması sebebiyle özellikle kuru cilde sahip olanların cilt problemleri artmaktadır. Zengin besleyici özelliği sayesinde bu cilt problemlerini ortadan kaldırarak hasarlı ciltleri tedavi edicidir. Kuru olan bölgelere bir kaç damla argan yağı damlatarak masaj yapabilirsiniz.

Aknelere Karşı Nasıl Kullanılır: Yağlar ve cilt kremleri genellikle akne problemini tetikleyici özelliğe sahiptir. Fakat diğer yağlardan farklı olarak akneleri tedavi etmede önemli bir role sahiptir. Argan yağı aslında yağ içermemektedir yalnızca cildi nemlendirir ve sağlıklı bir cilde kavuşmayı sağlar.

Gün içinde argan yağı ile problemli bölgelerinize masaj yapabilir aknelerinizi yok edebilirsiniz.

Saç İçin Faydaları: Saça ipeksi bir parlaklık verir. Ayrıca yumuşacık bir saça sahip olmanızı sağlar. Kimyasal içeren saç kremleri kullanmak yerine argan yağı kullanırsanız hem saha sağlıklı hemde daha çabuk parlak ve yumuşak saçlara kavuşursunuz.

Ayrıca saçlarımıza şekil vermek için yüksek ısıya maruz bırakabiliyoruz fön, maşa gibi.. Yüksek ısıdan kaynaklanabilecek saç problemlerini de yok edicidir. Saçlarınızı şekillendirmeden önce elinize 1-2 damla damlatmak yeterli olacaktır.

Çatlak Oluşumunu Önlemede Kullanımı: Özellikle hamilelik döneminde ve sonrasında bir çok çatlak oluşmaktadır. İçerdiği yüksek vitaminler sayesinde çatlaklara ve sarkmalara karşı önleyici özelliğe sahiptir. Cildi yumuşatır ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Ayak ve El Bakımı İçin: Yumuşatıcı etkisi sayesinde ayaklarda ki çatlaklar kuru eller ve çabuk kırılan tırnaklar için tedavi edici etkiye sahiptir. Ayak ve el derisini yumuşatarak esnek bir dokuya sahip olmasını sağlar. Bir kaç damlası ile el ve ayaklarınıza masaj yapın sonucunu kısa zamanda fark edeceksiniz.

Dudaklar İçin Faydaları:Özellikle kış aylarında kuru havalarda dudak çatlakları oluşmaktadır. Kullanım sonrasında dudaklardaki çatlakları gidermenin yanı sıra dolgun, yumuşak ve esnek bir dudağa sahip olmanızı sağlar. Bir kaç damlası ile dudaklarınıza masaj yapın ardından kalan kısmı yaklaşık 2 dakika sonra silin.

Okurlarımızdan Argan Yağını Kullananlar ve Düşünceleri;

Sıvı altın olarak nitelendirilen güzellik iksiri argan yağını kullanan tüm okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz. Kullanım sonucu olumlu ve olumsuz etkilerini bizlerle paylaşabilirsiniz… Sağlıcakla kalın.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.