Organik Günler

Tarihi Bitki Anason ve Çayının Faydaları

Tarihi Bitki Anason ve Çayının Faydaları

Anason; Yunanistan, Mısır, Girit ve Asya’nın bazı bölgelerinde yetişen alkollü içecek yapmanın dışında bir çok faydası olan bir bitkidir. Eski çağlardan beri ağrı kesmeden susuzluğa kadar bir çok amaçla kullanılmıştır. Biz de makalemizde tohumu ve yaprakları ile çay yapılışından, alternatif tıp alanında kullanılımına ve bitkinin özelliklerine değineceğiz…

Organik Günler -Anasonu özellikleri, kullanımı ve tarihi bakımından ele alacak olursak;

ANASON Nedir, Hakkında Kısa Bilgi; Kullanımı 4000 yıl önceye kadar dayanmaktadır. İlk olarak Eski Mısırda kullanılmaya başlanan anason parfüm imalatında kullanılmıştır.

Günümüzde öksürük şuruplarında, sakız, dondurma, sabun ve krem yapımında kullanılır.

Maydanozgiller ailesinde yer alan bu bitkinin boyu 50-60 santimetreye kadar uzayabilmektedir. Meyveleri armuta benzer. Üzeri tüylü olan bu meyve yeşil ve sarımtırak renklerdedir. Tohumu kokulu olması sebebiyle hamur işlerinde ve alkollü içeceklerde kullanılmaktadır. Tohumundan ve yapraklarından elde edilen çay bir çok hastalığa çare olur.

Anason Çayı Neye İyi Gelir, Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Akciğeri rahatlatır.

Sindirimi kolaylaştırır.

Öksürüğü geçirir.

Ağız kokusunu giderir.

Ağız hijyenini sağlamak için kullanılır.

Şişkinliği azaltıcıdır.

Sinüzite karşı tedavi edicidir.

Hıçkırığı giderir.

Kolik tedavisinde kullanılır.

İyi bir balgam söktürücüdür.

Boğaz ağrılarını hafifleticidir.

Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır.

Bronşite karşı iyi gelir.

Hazımsızlığı giderir.

Anason saç için çok faydalıdır, saç bitlerini önler.

Bağırsak iltihabının tedavisinde kullanılır.

Bebeklerin uyku problemine karşı ve gaz sorununa karşı yararlıdır.

Kadınlarda aybaşı kanamalarını düzene sokar. (Ancak, aybaşı ve hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.)

Anason Çayı Nasıl Yapılır?

Hazırlanışı: Tohumlarından, kurutulmuş veya taze yapraklarından hazırlanabilir. Eğer 1 bardaknçay elde etmek istiyorsanız;

1 çay kaşığı kurutulmuş anason yaprağı veya,

1 çay kaşığı anason tohumu veya,

3 çay kaşığı taze yaprak kullanabilirsiniz.

Anason Çayı Nasıl Demlenir?

Yapılışı: Önceden kaynatmış olduğunuz 1 bardak suyun içine anasonu ilave edin. 5-10 dakika kadar demlenmesi için bekletin. Demlendikten sonra süzerek içebilirsiniz. Hazırlanan bu çay uyku yapıcı özelliğe sahiptir. Bu sebeple yatmadan önce içmenizi tavsiye ederiz.

Bebekler İçin Nasıl Kullanılır?

Bebeklerde kullanımı şu şekildedir; hazırlayacağımız bu çay özellikle bebeklerde gaz giderici olarak tavsiye ediliyor. 1 çay kaşığı kadar anason tohumunu 1 çay bardağı kaynatılmış suyun içine ilave edin. Bu şekilde 10 dakika demlendikten sonra soğumasını bekleyin.

Hazırladığınız suyu bebeğe yavaş yavaş 1-2 damla içirebilirsiniz. Bebeklerde gaz atılmasını sağlar, uyku verir ve bebeği rahatlatır. Not: Bebeklerin sağlık bakımından hassaslığı ve önemi göz önüne alınarak mutlaka uzman kontrolünde kullanımını öneriyoruz. Burada yazılı olanlar sadece genel bilgi amaçlıdır. Asla doktor önerisi olarak uygulanmamalıdır.

Anasonun Yan Etkileri – Zararları var mı, nelerdir?

Yan etkileri üzerine henüz bir araştırma yoktur. Genel olarak güvenli bir bitki olarak kabul edilmiştir. Fakat hamile ve emziren hanımlar ile yüksek tansiyonu olanlara anason çayı ve yağı önerilmez. Ayrıca aybaşı döneminde de kesinlikle kullanılmamalıdır.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

1 comment

  • hocamız ınsanlıga en buyuk unutulmuş saglık onerılerı ve tavsıyeleri yapmıştır