Organik Günler

Altın Çilek (YER KİRAZI, Güveyfeneri, İnka Eriği)

Altın Çilek, Güveyfeneri, İnka Eriği

Zayıflatan, tok tutucu meyve olarak adlandırılan ticari ismiyle ALTIN ÇİLEK (Bilimsel Adı: Physalis peruviana), yöresel ismiyle yer kirazının faydaları, zayıflama amacıyla kullanımı, Türkiye’de yetiştiriciliği ve enfes lezzetli bir reçel yapımı için yazımızın devamını okuyabilirsiniz…

Organik Günler – Yer Kirazı Nerede yetişir? Ülkemizde Antalya, Mersin ve çevresinde yetişen altın çileğin dış kısmında kırmızı ve sarı renklerinde kabuğu iç kısmında ise turuncu renkte yuvarlak bir meyvesi bulunur. Turuncu meyvesinin iç kısmında ise küçük sarı çekirdekler bulunur. Altın çilek ilk toplanıldığı zaman acı bir tada sahip olsa da bir süre sonra olgunlaşıp tatlı bir tada kavuşur.

ALTIN ÇİLEK NEDİR?

Bir güvey feneri türünün İngilizce’deki -golden berry- kelimesinden tercüme edilmiş ticari ismidir. İnka eriği, yer kirazı olarak da tanınır.

Bilinen Diğer İsimleri:

– Physalis (Latince İsmi)

– İnka Eriği

– Yer Eriği

– Yer Kirazı

– Kış Kirazı

– Güvey Feneri

Güveyfeneri – Altın Çilek Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda zayıflama amacıyla kullanımı ön planda olan bir meyvedir. Lifli bir yapıya sahip olması sindirimi hızlandırır ve hazmı kolaylaştırır.

Tokluk hissi oluşturur. Bu da zayıflama da kolaylık sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hastalıklara karşı direnç sağlar.

Kan şekeri seviyesini düşürür.

Tansiyonu düşürür.

Gut hastalığının tedavisinde kullanılır.

Altın çilek cilt için de çok faydalıdır. Cildin yaşlanmasını geciktirir.

Erkeklerde prostat hastalığına karşı tedavi edici ve önleyicidir.

Güçlü bir antioksidandır.

Astım, nefes darlığı gibi solunum yolları rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

Ateş düşürücü özelliği vardır.

Regl dönemlerini düzene sokar. Konu ile ilgili fgfgfg

Güveyfeneri idrar söktürücüdür.

Kanı inceltici özelliği vardır.

Mide bulantılarını ve kusmayı önler.

Sıtma hastalığını tedavi eder.

Yer kirazının kadınlarda kısırlık tedavisinde kullanımı mevcuttur.

Altın Çilek ile Zayıflamak

Altın çileğin zayıflamayı kolaylaştırıcı 3 önemli özelliği vardır. Bunlar;

Lifli bir yapıya sahip olması nedeniyle kan şekerini düzenler ve vücudun şeker ihtiyacını en aza indirir.

İçerisinde bulunan papain maddesi sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Papain maddesi yağ yakımını kolaylaştırır ve vücutta yağ depolanmasını engeller.

Altın çilek vücutta terleme meydana getirir. Bu sayede kilo kaybı yaşanır. Bu terleme rahatsız edici boyutlarda gerçekleşmez.

ALTIN ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ;

Türkiye’de yaklaşık 2009 yıllarında Mersin bölgesinde deneme amacıyla yetiştirilmeye başlanmış, bir anda yıldızı parlamış, zayıflamaya çok faydalı olduğu için popüler bir meyve olmuştur. Ancak ilerleyen zamanlarda art niyetli insanlar tarafından kötü amaçla kullanılmış.

Sahte kimyasal bileşenli zayıflama hapları imal edilerek altın çilek zayıflama hapı ismiyle piyasaya sürülmüş ve 1 kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştur. Bakanlık tarafından bu kimyasal bileşenli zayıflama hapları derhal yasaklanmıştır.

Bu da vatandaşı korkutarak üreticiye yansımıştır. Altın çilek sadece meyve olarak tüketilmelidir. Hiç bir şekilde zayıflama hapları tüketilmemelidir. Şuan halen ülkemizde yetiştiriciliği yapılmaktadır. İnternet üzerinde de fidesini temin ederek yetiştirebilirsiniz. Meyvenin kilosu 150 TL gibi bir fiyatla satışı yapılmaktadır.

Altın Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

1 kg altın çilek

1 kg toz şeker

2 su bardağı su

1 yemek kaşığı limon suyu

Tarifi:İlk olarak meyveler iyice yıkanır. Ardından bir tencerenin içerisine konur ve üzerine 1 kg şeker ve 2 su bardağı su ilave edilir. Bu şekilde 1 gece bekletilir. 1 gece bekledikten sonra karışım ocağın üzerine konur ve yaklaşık 1 saat kaynatılır. Kaynamaya başladıktan sonra 1 kaşık limon suyu ilave edilir ve 10 dakika daha kaynatılır. Ardından ocaktan alıp kavanozlara aktarabilirsiniz.

Yer Kirazı Meyvesinin Her hangi bir zararı – yan etkisi var mı?

Emziren ve hamile hanımlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmez. Ayrıca altın çilek kapsüllerinin yine hamile, emziren hanımlar, tiroid hastalığı olanlar ile kalp ve damar hastaları tarafından kullanılması önerilmez. Şeker hastalarının gün içinde 6-7 taneden fazla tüketmesi önerilmez. DİPNOT: Piyasadaki bu isimle satılan zayıflama haplarına dikkat ediniz ve sakın kullanmayınız. Altın çileği sadece meyve olarak güvenle yiyebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.