Organik Günler

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

alıç sirkesi

Alıç sirkesi çok faydalı, mutlaka evimizde bulundurmalıyız… İşte alıç meyvesi ile yapılan alıç sirkesinin faydaları ve yapılışı!

Organik Günler – Alıç meyvesinden elde edilen alıç sirkesi; böbrek hastalıklarından kalp çarpıntısına, damar sertliğinden karaciğer rahatsızlıklarına kadar bir çok hastalığa şifa olan faydalı bir sirkedir.

Alıç sirkesinin temel kaynağı olan alıç meyvesi;

Bir çok ülkede sağlık bakanlıkları tarafından onaylanmış, oldukça etkili, sağlıklı ve zararsız nadir bitkilerden/meyvelerdendir. Türkiye’de doğada yabani bir şekilde yetişen alıç meyvesi, daha çok Batı ve Güney bölgelerimizde bulunmaktadır.

20’ye yakın çeşidi bulunan alıç, daha çok koruluk, dere kenarları ve çalılıklarda yetiştiği görülmektedir. Alıç meyvesinin 9-10 metre kadar uzayan dikenli ve çiçekli bir ağacı vardır. Bu meyve 8 ila 10 mm çapındadır ve kırmızı – sarı renklerdedir. Alıç meyvesin elde edilen sirkenin bir çok faydası bulunuyor.

Alıç Sirkesinin Faydaları (Evrensel Tıp Alanında Kabul Edilen Özellikleri)

Alıç sirkesi vücudumuzdaki damarların genişlemesini sağlayarak daha fazla oksijen ve kan dolaşımına yardımcı olur. Bu da olası kalp rahatsızlıklarını önlemeye ve yüksek kan basıncını dengelemeye fayda sağlar. Bununla birlikte kanın dolaşımının iyileşmesi, beyin fonksiyonları için de oldukça yararlıdır. Beyin belleğini güçlendirir.

Böbrek hastalıklarında tedavi edici özelliğe sahiptir.

Damar sertliğini giderici özelliktedir.

Tansiyon dengeleyici görevi görür.

İçeriğinde yüksek oranda antioksidan bulundurur.

Şeker hastalığı tedavisi amaçlı kullanılır.

Panik atak hastalığına karşı kullanılır.

Mide sağlığı için güçlendirici etkiye sahiptir.

Kolesterol düşürme özelliğine sahiptir.

İdrar sökücü ve spazmları giderici etkisi vardır.

Yağ yakıcı özelliği sayesinde zayıflama amaçlı kullanılabilir.

Kalpteki ritim bozukluklarının giderilmesi ve kalp kaslarının kuvvetlenmesi için tüketilir.

Uyku problemi olanlar için tavsiye edilir.

Sinir sistemi hastalıkları için tedavi edici ve yatıştırıcı özelliktedir.

alıç sirkesinin faydaları
Alıç Sirkesinin Tarifi

Alıç Sirkesi Yapılışı İçin Malzemeler;

* Alıç meyvesi (1 kg)

* Trabzon hurması (2 Adet)

* Toz şeker (2 Kahve Fincanı)

* Tuz (2 çay kaşığı)

* Bir miktar içme suyu

Not: Evinizde eskimiş reçel varsa şeker yerine 2 yemek kaşığı kadar reçelin suyundan koyabilirsiniz.

Ev Yapımı Doğal Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Kavanozunuzun içine hurma ve doğramış olduğunuz olgun alıçları koyuyoruz. İçine toz şekeri (veya reçelinizin suyundan) koyuyoruz. Üzerine tuz da ekledikten sonra suyunu ilave ediyoruz. Daha sonra kavanozun ağzını ince bir tülbent veya buzdolabı poşeti örterek kapağını sıkıca kapatıyoruz.

Hazırladığınız bu karışım 10 – 15 gün kadar karanlık ve oda sıcaklığında muhafaza ediniz. Sirkeyi yaptıktan 10-15 gün sonra tadına bakarak kıvama geldiğini anlayabilirsiniz.  Kıvama gelen ev yapımı doğal sirkeyi bulandırmadan süzerek şişeleyebilirsiniz ve yemeklerinizinde, salatalarınızda sağlıklı olarak kullanabilirsiniz.

Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Alıç sirkesini salatalarınızda ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca alıç sirkesi içtiğiniz suya karıştırılarak da kullanılır. Bunun için 1 çay kaşığı alıç sirkesini, 1 bardak kadar içme suyuna karıştırarak tüketebilirsiniz. Bu belirtilen ölçünün dışında kullanımı önerilmez. Ayrıca alıç sirkesinin bilinen yan etkisi veya zararı yoktur.

Alıç Sirkesi Zayıflatırmı?

Alıç sirkesi yağ yakıcı özelliği sayesinde etkili bir zayıflama sağlar. Salata ve yemeklerinizde kullanacağınız doğal alıç sirkesi zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Alıç Sirkesi Nerede satılır?

Alıç sirkesini kendi evinizde hazırlamak istemiyorsanız; aktar ve şifalı bitki satışı yapılan mağazalardan veya İnternet üzerinden sipariş ederek de alabilirsiniz. Not: Organik alıç sirkesinin yarım litresi yaklaşık 15-20 TL gibi bir ücretle satılmaktadır.

Alıç Meyvesi Diğer Yöresel İsimleri; “Kızlar yemişi, Kuş yemişi, Akdiken, Yemişen, Aluç, Kızılcık, Geyikdikeni, Kocakarı yemişi, Alış” olarak bilinmektedir.

Alıç sirkesi ve alıç sirkesinin faydaları ile ilgili tüm sorularınızı ve bildiklerinizi Organik Günler takipçileri ile paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizler için önemlidir… Sağlıcakla kalın.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

41 comments

 • HARİKA BİR ORGANİK ALTERNATİF TIP MÜSTAHZARI..

 • finike pazarında aluça benzeyen biraz sarı ya çalan yaban elması gibi bir köylü amca satıyordu aldım çok hoş bir meyve mayhoş tadı var bundan sirke yapacağım inşallah faydalı olur, aluç pazarlarda pek bulunmuyor, karadeniz ve iç kesimlerde güz meyvesi olarak yabanlarda bulunur ,faydalı bir meyve tavsiye edilir,

 • yüce mevlam dertde veriyor dermanda iyi araştırmak lazım doğada yetışen tüm bitkiler bir cok faydalari var

 • ihtiyac sahiplerine gönderilir tam organik güvenilir

   • fitoterapist eczacı 05379353475- dağ alıç yabani alıç sirkesi mevcut.el yapımı.

   • konyada çok şuan kış ama vaktinde heryerde çok daglarda heryer alıç agacı adresini ver hiç bir ücret vermene gerek yok gönderirim yeterki şifa olsun şuan biz yaptık kullanıyoruz çok faydalı

  • Fiyat nedir nasıl alırım. Ankara da ikamet ediyorum.
   mesut _ak_dogan[at]hotmail.com

 • %100 doğal alıç sirkesi mevcut fabrika değil evde yapılmış 1 sene beklenerek çıkarılmış ilt:05363678665

  • doğal alıç marmelatı var alıç sirkesi 1500 litreye yakın kuruldu oluşum aşamasında

 • Yüzde yüz doğal tam köy alıcı meyvesinden yapılmış ev sirkesi temin edilir.0538 716 3996

  • Fatma hanım merhaba. Bir şişe istiyorum. Fiyatı nedir. Nasıl gönderilir.

 • Herkes sirke yapamaz ağaç ficida en az 12 ay mayalamak lazım. …..şifa olması içinde tarif çok önemli. …isteyene hem sirke hem broşür gönderilir. ….0542 313 07 33….yedigol sirkeleri

  • Bir şişe istiyorum. Fiyatı nedir. Doğalmı. Nasıl gönderilir.

 • Kalp yetmezliği ve ritm bozukluğu tedavisi görüyorum;her içtiğimiz su bardağına mı koyacağız yoksa günde birkaç bardak mı kullanmamız gerekiyor.Teşekkür ediyorum….

 • Arkadaşlar alıç sirkesi isteyen varsa kargoyla yollara bilirim, iletişim için 554 715 82 73 mesaj atabilir siniz.

 • Arkadaşlar ev yapımı alıç sirkesi isteyenler 554 715 82 73 bu numaradan mesaj atabilir siniz

 • Ben aliç sirkesi kullanıyorum nigde de buldum NAHİTA markasıyla satıyor organik olanı üzerinde organik yazıyor. Nigde de üretiyor memnunum fiatı 15.20 tl gibi

 • KULLANACAĞINIZ ALIÇ DAĞ ALICI YABANİ ALIÇ OLMASI ÇOK ÖNEMLİ

 • dağ alıcı daha iyi . etken madde oranı yüksek

 • Ben Selçuk, Antalya’dan perkinson hastası arkadaşımın doktoru, doğal alıç marmelatı tavsiye etmiş.

 • Tam organik Ayaş dağlarından toplayip yapiyorum.3 senedir yapiyor um çok da guzel oluyor .Ankarada oturan lara ulaştırabilirim.lt fiyati bende 20 tl dir. Ulasim nosu .0 535 391 22 53.