Organik Günler

Koruyucu Bitki Adaçayı Faydaları

Koruyucu Bitki Adaçayı Faydaları

Önemli özellikleri arasında sakinleştirici, rahatlatıcı etkisi ön plana çıkan ada çayının Latince ismi “Salvia” iyileştirmek, korumak, muhafaza etmek anlamına gelen Salvare’den türetilmiştir.  Özellikle bademcik iltihaplarına, boğaz şişmesine yani faranjite karşı çok faydalı bir seçenektir. Bunun için İbrahim Saraçoğlu tarafından adaçayı bal kürü önerilir. Ayrıca bitki çayı olarak gerginlik, sinirlilik durumlarınızda sakinleşmek amacıyla içebilirsiniz.

Organik Günler – Çok uzun yıllardır tedavi amacıyla ve sağlığa faydalarıyla bir çok kullanım alanı bulunan adaçayı uzun süre dayanabilen önemli şifalı bitkilerden bir tanesidir. Kurutulmuş veya toz haline getirilmiş hali ile yıl boyunca saklanabilen adaçayının rengi griye çalan bir yeşil tonundadır. Yaprakları sivri uçludur ve damarları belirgindir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na göre en önemli özellikleri arasında kronik farenjite karşı, bademcik iltihabına ve diş eti hastalıklarına karşı faydaları gösterilir. Bunların haricinde yıllardır sakinleştirici, rahatlatan bitki çayı olarak tüketilir. Bademcik ve boğaz iltihabı yani faranjit hastalığının oluşumuna karşı güçlü bir kalkan görevi görür, koruyucu, önleyici etki sağlar.

Bunun için İbrahim Saraçoğlu Adaçayı Bal Kürünü Tavsiye Ediyor. Kürün en önemli faydaları arasında bademcik boğaz iltihaplanmaları ve şişmesine iyi geldiği gösteriliyor.

Salvia Yani Koruyan, Muhafaza Edici Anlamındaki Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Sinirden kaynaklanan baş ağrılarını giderir.

Hafıza güçlendirici özelliği vardır.

Sakinleştirici ve sinirleri yatıştırıcı özelliği herkes tarafından bilinir. Stresi alır.

Vücutta ki zararlı toksinleri atar.

Beyni güçlendirir, alzheimer hastalığına karşı tavsiye edilir.

Çok terleyen insanlarda aşırı terlemeyi önler.

Ağızda oluşan aft gibi yaraları iyileştirir.

Diş etinde oluşan iltihaplanmaları giderir.

Güçlü bir karaciğer temizleyicidir.

Kan şekerini düşürmede faydalıdır.

Diş ve boğaz sağlığı için gargara yapılarak uygulanması tavsiye edilir.

Boğaz ağrılarını giderir.

Safra kesesini çalıştırıcı özelliği vardır.

Mantara karşı kullanımı tavsiye edilir.

Kadınlarda menapoz sonrası ağrıları azaltır.

Saç için faydalıdır, saçların beyazlamasını geciktirir. Beyaz saçların eski rengine dönmesini sağlar.

Astım ve bronşit hastalığından kaynaklanan belirtileri azaltır. (Konu ile ilgili ayrıca Astım ve Alerjiye Maraza Taşı Kürü başlıklı makalemizi inceleyiniz.)

Adaçayı idrar yolları için çok faydalıdır.

Doğal antioksidan özelliğindedir.

2 fincan ada çayı günlük K vitamini ihtiyacının büyük kısmını karşılar.

Kepek, yağlanma gibi saç problemlerinde oldukça faydalıdır.

Faranjit, Bademcik İltihabı, Boğaz Şişmesine Bal Adaçayı Kürü Nasıl Yapılır?

Gerekli Malzemeler;

+ 2 yemek kaşığı adaçayı

+ 1 tatlı kaşığı doğal süzme bal

+ 300 ml içme suyu

Ballı Adaçayı Karışımının Hazırlanışı: Ada çayını kaynayan suyun içine atarak 30 dk kadar bekletin. Daha sonra içine balı ekleyerek 30 dakika arayla için. İsteğe göre limon da ekleyerek elde edeceğiniz karışımı gargara yaparak ağızda bekletebilirsiniz. Ardından yudum yudum içilir. Bu kür bademcik şişmesine ve iltihaplanmalara karşı etkili ve doğal bir çaredir.

Bitki Çayı Olarak; Adaçayı Nasıl Demlenir? Sağlıklı Yapılış Sırları;
Malzemeler:

2 çay kaşığı adaçayı

1 su bardağı klorsuz su

Adaçayı Çayının Hazırlanışı: İlk olarak suyunuzu kaynatın. Kaynadıktan sonra içerisine 2 çay kaşığı ada çayını ekleyin ve bu şekilde 5-10 dakika kadar bekletin. Dilerseniz tatlandırmak için içerisine limon damlatabilirsiniz. Bitkisel çaylarda her zaman söylediğimiz gibi demleme yöntemi en sağlıklısıdır. Gün içinde 2 fincan içmek tüm bu saydığımız faydalarından yararlanmak için yeterli olacaktır.

Adaçayının Zararları Var mı, Yan Etkisi Nedir?

Uzmanlara göre hamile ve emziren hanımlarımız için tavsiye edilmez. Gün içinde 2 fincan tüketilmesi yeterli olacaktır. Fazla tüketiminde toksik etki oluşturabilir. Adaçayının 2 haftadan daha uzun süre kullanılması önerilmez. Bunların dışında herhangi bir sağlık probleminiz var ise kullanmadan önce doktorunuza başvurmanızı öneririz.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.