Dut, Üzüm, Ardıç, Keçiboynuzu ve Armut Pekmezi

Dut, Üzüm, Ardıç, Keçiboynuzu ve Armut Pekmezi

Pekmez nasıl yapılır, pekmezin faydaları ve çeşitleri nelerdir, pekmez hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır, pekmez çeşitleri ve pekmez hakkında tüm bilgilerden Organik Günler’deki bu makalemizde bahsedilmektedir…

Pekmez aşağıda bahsedeceğimiz çok önemli faydalarının yanı sıra daha çok kan yapıcı özelliği ile bilinmektedir ve tüketilmektedir. Kan yapıcı etkisinin yanında bağışıklık sistemini güçlendirici ve vücut direncini artırıcı etkisi olan tam bir enerji deposudur.

Pekmez; karaciğeri temizler ve damarlarımızı açarak vücuttaki kan basıncını dengelemektedir. Hastalık döneminde pekmezin iyileşmeyi çabuklaştırıcı etkisi vardır. Mide hastası olanların tedavisinde de pekmezin rolü büyüktür.

Ayrıca emziren annelerinde sütünü artırdığı için pekmez tüketimi tavsiye edilmektedir. Halk arasında öksürük tedavisinde de pekmezin çok kullanıldığı ve önemli faydası olduğu bilinmektedir. Bu saydıklarımızın dışında pekmezin faydaları şu şekilde belirtilebilir;

Ülkemizde genellikle tüketilen pekmez çeşitleri şöyledir; Dut, üzüm, keçiboynuzu (harnup), armut ve ardıç pekmezi.

-------- Sponsorlu İçerik --------

------------------------------------------------

Pekmezin Faydaları Nelerdir?

 • Enerji Verir: İçinde bulundurduğu karbonhidrat ve yağlar sayesinde vücuda enerji veren bir yiyecektir. İçinde bulunan demir sayesinde de enerjinin vücutta depolanmasını sağlar. Vücutta bulunan demir ise kanın içinde oksijenin taşınması için çok faydalı ve gerekli bir maddedir.
 • Pekmezin Kalbe Faydaları: Pekmez içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kalp sağlığını korumada ve kalp krizi riskini azaltmada önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca pekmez magnezyum, bakır, manganez, potasyum, B6 ve kalsiyum içermektedir. İçerdiği bu besinler kan pıhtılaşmasını engeller, kan basıncını iyi bir seviyede tutar. Bu da oluşabilecek kalp krizi risklerini en aza indirmektedir.
 • Pekmezin Kemiklere Faydası: Pekmezin içerisinde güçlü kemiklerin oluşmasına yarayan; kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir gibi oldukça güçlü besinle bulunmaktadır.
 • Pekmezin Cilde Faydaları: Egzama, akne, sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde pekmezin yeri önemlidir. Yanı sıra ciltteki hücrelerin yaşlanmasını geciktirir ve cilt kırışıklıklarını önleyici bir etkisi vardır.
 • Kansere Karşı Pekmezin Faydası: Araştırmalara göre pekmez kansere karşı önemli bir besindir. Kanserin başlangıç aşamasını önleyici etkisi mevcuttur. İçerdiği yoğun kalsiyum sayesinde kolon kanserini engelleyebileceği araştırmanın bulgularıdır.
 • Pekmezin Mide Hastalıklarına Faydası:  Mide ağrılarını yatıştırma etkisi olan bir besindir. Ülseri tedavi etme ve ishal kabızlık gibi rahatsızların oluşmasını önleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Pekmezin Kilo Vermede Etkileri: Pekmezin içersin de sıfır yağ ve çok az miktarda kalori vardır. Bunların yanı sıra çok fazla vitamin ve mineral içermektedir. Bu sayede kilo vermek için önemli bir besindir.
 • Pekmezin Karaciğere Faydaları:  Kan dolaşımını dengeleyerek ve düzenleyerek karaciğerde oluşabilecek hastalıkların tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle sigara içenlere karaciğerde ve akciğerde oluşan hasarın iyileştirilmesi için önerilmektedir.

Pekmez nasıl yapılır?

Üzüm pekmezi tarifi; Öncelikle üzümler güzelce yıkanır. Daha sonra yıkanan üzümler temiz çizmeli kişi tarafından veya farklı bir yöntem kullanarak ezilir ve üzümün şırası çıkarılır. Elde edilen üzüm şırası süzgeçten geçirilerek büyük bir kazana (kazanlar geniş olmalı ancak derin olmamalı) alınır. Ardından kaynatılmak üzere kazan ateşin üzerine alınır. Dibinin tutmaması için sürekli karıştırılır.

Kaynama sırasında yüzeyde oluşan köpükler kepçe yardımıyla alınarak temizlenir. Pekmezin kıvama geldiğini anlamak için tahta kaşık pekmeze daldırılır ve bir tabağa damlatılır. Eğer dağılmıyor ise pekmez olmuş demektir. Hazırlanan pekmez, ateşten alınarak temiz cam kavanozlarda serin bir yerde saklanmalıdır.

Pekmez Çeşitleri Nelerdir?

 • Dut
 • Andır (ardıç)
 • Üzüm
 • Armut
 • Keçiboynuzu pekmezi (harnup pekmezi)

Pekmez kaç kalori: 1 çorba kaşığı yani 10 gramı 26,8 kcal kaloridir.

Pekmez fiyatları;

1 kilogram köy yapımı üzüm pekmezi internet üzerinde 20 – 30 TL fiyat ile satışı yapılmaktadır. (2015 yılı fiyatlarıdır ve temsilidir.)
1 kilogram organik keçiboynuzu pekmezi (harnup pekmez) ise yine internet üzerinde 25 TL ücretle satılmaktadır. (2015 yılı fiyatıdır ve temsilidir.)

-------- Sponsorlu İçerik --------
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
-------- Sponsorlu İçerik --------

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ